W zaprezentowanych, uaktualnionych wynikach z badania, przeżycia wolne od progresji (PFS) oraz obiektywny odsetek odpowiedzi (ORR) były spójne z poprzednimi doniesieniami. Ryzyko progresji choroby istotnie obniżono, zarówno dzięki terapii skojarzonej, jak i monoterapii, odpowiednio o 58%  oraz o 46% w porównaniu do monoterapii ipilimumabem.

Obiektywny odsetek odpowiedzi na leczenie (ORR) w obu grupach pacjentów, którzy przyjmowali niwolumab, zarówno w skojarzeniu, jak i w monoterapii oraz w grupie poddanej monoterapii ipilimumabem, wyniósł odpowiednio 58.9%, 44.65% oraz 19.0%. Odsetek pacjentów, którzy wykazali całkowitą odpowiedź na leczenie (CR) w porównaniu do poprzedniej analizy obejmującej 18-miesięczy okres obserwacji wzrósł z 12.1% do 17.2% w grupie poddanej terapii skojarzonej, z 9.8% do 14.9% w grupie poddanej monoterapii niwolumabem oraz z 2.2% do 4.4% w grupie poddanej monoterapii ipilimumabem.

W lipcu 2014 r. niwolumab był pierwszym zarejestrowanym inhibitorem immunologicznego punktu kontrolnego PD-1. Obecnie jest zarejestrowany w 60 krajach. W październiku 2015 r. opracowana przez firmę Bristol-Myers Squibb pierwsza terapia skojarzona niwolumab + ipilimumab została zarejestrowana do leczenia przerzutowego czerniaka i obecnie jest zarejestrowana w ponad 50 krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH