ONKOLOGIA

Cytometria przepływowa jest techniką diagnostyczną i badawczą, znaną od wielu lat i wykorzystywaną w onkologii w kilku aspektach - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński, zastępca dyrektora ds. nauki Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Rynek Zdrowia: - Jakie zastosowanie w onkologii ma cytometria przepływowa?
Prof. Przemysław Juszczyński: - Przede wszystkim diagnostyczne - przy pomocy cytometrii możemy określać fenotyp komórek nowotoworowych i ekspresję poszczególnych białek. Używamy do tego celu oznakowanych fluorescencyjnych przeciwciał, które wiążą się swoiście z antygenami na powierzchni błony komórkowej. Dzięki temu możemy określać stopień ich zróżnicowania, pochodzenie, markery prognostyczne, ale także terapeutyczne, służące dalszym decyzjom w postępowaniu. Możemy również za pomocą cytometrii określać skuteczność naszego leczenia, poprzez ocenę tzw. "choroby resztkowej", czyli odsetka komórek o cechach fenotypowych odpowiadających nowotworowi, które pozostają po leczeniu.
Jest to jednak metoda jedynie pomocnicza - należy pamiętać, że nie zastępuje ona innych metod, ale je uzupełnia. Nie możemy rozpoznać choroby wyłącznie za pomocą cytomterii przepływowej, ale możemy wspierać proces diagnostyczny z wykorzystaniem tej metody.
- Cytometria przepływowa jest także narzędziem do prowadzenia badań.
- Takie badania prowadzimy w naszych laboratorium od lat. Dotyczą one chłoniaka rozlanego z dużych komórek B - szlaków sygnałowych wyznaczanych przez powierzchniowy receptor B-komórkowy, które mogą być celem terapeutycznym. Staramy się wyjaśnić, jaki jest mechanizm transmisji sygnału i co się dzieje po zahamowaniu najważniejszych elementów tego szlaku. Wykorzystywaliśmy do tego celu cytometrię przepływową, w różnych aspektach, np. do oceny aktywności białek wewnątrz komórki (możemy np. oceniać stopień fosforylacji białek, których aktywność zależy od tej modyfikacji). Jest to metoda bardzo czuła, pozwalająca na półilościową ocenę i bardzo pomocna w badaniach.
Dzięki cytometrii możliwa jest również ocena cyklu komórkowego, np. poprzez określenie ilości DNA w komórce. W trakcie proliferacji komórka przechodzi w cyklu komórkowym przez takie fazy, w których podwaja ilość DNA. Oceniając tę ilość możemy wskazać, w jakiej fazie komórki się znajdują, czy proliferują, czy też nie, czy wchodzą w apoptozę (DNA ulega wówczas fragmentacji). Ocena apoptozy - procesu programowanej śmierci komórki, także jest możliwa dzięki cytometrii. Komórki w trakcie tego procesu uzewnętrzniają na swojej powierzchni niektóre markery lipidowe, które możemy wykrywać tą metodą, tracą też aktywność enzymów, które wypompowują z wnętrza komórki substancje szkodliwe. Po wybarwieniu możemy zatem pokazać, że komórka jest w trakcie procesu apoptozy.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- ND21:49 "New York Times": polski romans z węglem nie wychodzi na zdrowie
- ND21:39 Niedobór witaminy D związany z większym ryzykiem cukrzycy
- ND20:53 KIDL: rozpoczęły się spotkania wyborcze delegatów na zjazd krajowy
- ND20:04 Utrata co najmniej dwóch zębów w średnim wieku to większe ryzyko zawału
- ND19:40 Kuchciński: sprawę ustawy chroniącej życie zakończyć jak najszybciej
- ND18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- ND18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- ND16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 7 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 8 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych