Coraz więcej mężczyzn choruje na nowotwory układu moczowo-płciowego

W przypadku mężczyzn, wśród sześciu narządów najczęściej atakowanych przez nowotwory aż trzy związane są z układem moczowo-płciowym (prostata, pęcherz moczowy, nerka). W latach 2006-2011 u około 51 tys. Polaków zdiagnozowano nowotwory tego układu. Istotna część spośród nich może zostać wykluczona na skutek choroby z aktywności zawodowej.

Zbyt wczesna dezaktywizacja zawodowa jest jednym z ważniejszych problemów polskiego rynku pracy. Zmniejszenie zasobu osób pracujących ujemnie odbija się na możliwościach wytwórczych gospodarki, prowadzi także do wzrostu obciążeń z tytułu zabezpieczenia społecznego. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w samym tylko 2012 roku świadczenia rentowe w związku z niezdolnością do pracy spowodowanej wystąpieniem złośliwego nowotworu gruczołu krokowego, nerki, pęcherza moczowego przysługiwały blisko 2,6 tys. mężczyznom.

Rosnąca liczba nowotworów układu moczowo-płciowego to także poważny wydatek dla budżetu państwa. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że wartość świadczeń wynikających z leczenia szpitalnego mężczyzn powyżej 45. roku życia z powodu nowotworów złośliwych gruczołu krokowego, nerki i pęcherza moczowego wyniosła w pierwszych 10 miesiącach 2012 roku 165,5 mln zł, a w całym roku 2011 aż 219 mln zł.

Ambulatoryjna opieka specjalistyczna, której powodem były nowotwory urologiczne, kosztowała od stycznia do października 2012 roku ponad 32,7 mln zł.

Grupy ryzyka

W grupie demograficznej mężczyzn po 45. roku życia, która w roku 2007 liczyła w Polsce ponad 6,8 mln osób, odnotowuje się znaczny wzrost zachorowań na wspomniane nowotwory. Spośród 14 tys. nowych przypadków aż 1/3 dotyczy mężczyzn aktywnych zawodowo. W grupach zawodowych podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory układu moczowo-płciowego znajdują się: pracownicy przemysłu gumowego i tworzyw sztucznych, chemicznego, metalurgicznego, koksowniczego, hutniczego i paliwowo-energetycznego. Dla tych osób szczególnie ważne jest wyeliminowanie dodatkowych szkodliwych czynników takich jak palenie tytoniu, nadwaga i brak aktywności fizycznej, w celu unikania sumowania zagrożeń.

Dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, koordynator merytoryczny projektu Ministerstwa Zdrowia  „M45+ Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie” przypomina, że istotna jest także edukacja w zakresie podstawowych objawów chorób układu moczowo-płciowego (ból w okolicy lędźwiowej, krwiomocz, ból w czasie oddawania moczu, częstomocz) oraz działania profilaktyczne związane z propagowaniem zdrowego stylu życia, szczególnie wśród osób będących w grupie ryzyka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH