Coraz więcej chorych na raka prostaty, ale leczenie też skuteczniejsze

Zwiększa się liczba zgonów z powodu raka prostaty w Polsce. Leki nowej generacji pozwalają jednak znacznie wydłużyć życie chorych z zaawansowaną postacią tego nowotworu - podkreślili eksperci w poniedziałek (16 września) podczas seminarium edukacyjnego "Kroki milowe w walce z rakiem prostaty" w Warszawie.

W ostatnich dziesięciu latach z około 5 tys. do prawie 10 tys., czyli dwukrotnie, zwiększyła się liczba mężczyzn, u których co roku wykrywa się w Polsce raka prostaty. Jednocześnie z 3 tys. do ponad 4 tys. wzrosła liczba zgonów z tego powodu.

Prof. Piotr Wysocki, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej zwrócił uwagę, że nowotwór gruczołu krokowego nie daje żadnych wczesnych objawów, dlatego tak istotna jest świadomość wykonywania badań kontrolnych.

- Tymczasem wiedzy o obowiązujących w tym zakresie zasadach brakuje nie tylko pacjentom, ale także lekarzom medycyny rodzinnej, stąd nieustanna potrzeba jej popularyzacji. I tak np.: zgodnie z aktualnymi zaleceniami Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA) badania przesiewowe (ocena PSA) powinny obejmować mężczyzn w wieku 55-69 lat. Rozwój raka prostaty u osób po 70 r..ż. nie będzie miał wpływu na długość życia pacjenta, który może funkcjonować z nowotworem aż do naturalnej śmierci, bez obciążeń związanych z leczeniem. To ważne, ponieważ mogą one powodować niedogodności znacznie bardziej uciążliwe, niż sama choroba - wyjaśnił specjalista.

- Z kolei oznaczanie PSA u osób przed 55 r.ż. generuje ogromne koszty, a daje efekty w postaci znalezienia pojedynczych przypadków choroby. Dlatego ocena PSA u młodszych mężczyzn powinna być dokonywana w sytuacji wyraźnie podwyższonego ryzyka zachorowania, tj. obciążenia wywiadem rodzinnym - dodał.

Leczenie w przypadku wznowy

Profesor zaznaczył, że w przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego wykonuje się biopsję prostaty, a po potwierdzeniu nowotworu postępowanie może polegać na zastosowaniu leczenia operacyjnego, radioterapii lub w pojedynczych przypadkach, u osób starszych i przy małej dynamice choroby - obserwacji.

Ekspert zwrócił jednocześnie uwagę na grupę pacjentów, u których wykryto nowotwór gruczołu krokowego na wczesnym etapie i przeprowadzono radykalne leczenie, ale po pewnym czasie doszło do nawrotu i uogólnienia choroby. Przypomniał także o grupie mężczyzn, u których rak prostaty wykrywany jest na etapie choroby uogólnionej. W takich przypadkach podstawowym leczeniem jest hormonoterapia, umożliwiająca eliminację z ustroju męskich hormonów płciowych napędzających komórki nowotworu prostaty do wzrostu, podziałów i rozprzestrzeniania się w organizmie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH