Chorzy z przerzutowym rakiem jelita grubego mają szansę na dłuższe życie

Nowoczesne leczenie pozwala wydłużyć życie chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego nawet do 40 miesięcy - powiedzieli eksperci w środę (1 października) na konferencji prasowej w Warszawie. W przyszłości może to być choroba przewlekła.

Spotkanie zorganizowano z okazji opublikowania przez Obywatelskie Porozumienie Na Rzecz Onkologii raportu o postępach w leczenia nowotworów jelita grubego, który jest w Europie trzecią najczęściej występującą chorobą nowotworową (po raku płuca i raku piersi).

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, prof. Maciej Krzakowski powiedział, że w ostatnich latach zasadniczo zmieniło się leczenie zaawansowanego raka jelita grubego, z przerzutami. Jeszcze przed 30 laty w takiej sytuacji był stosowany tylko jeden lek, teraz jest dostępnych osiem chemioterapeutyków. Oprócz nich wprowadzono nowej generacji preparaty stosowane w tzw. terapii celowanej. Są to leki ukierunkowane molekularnie, blokujące mutację EGFR oraz hamujące powstawanie naczyń krwionośnych, bez których guz nie może się rozwijać.

W efekcie znacznie się zwiększyła skuteczność leczenia raka jelita grubego. Z raportu wynika, że o przed 20 laty chorych z przerzutami udawało się utrzymać przy życiu średnio jedynie przez 7-9 miesięcy po postawieniu diagnozy. Obecnie dzięki wykorzystaniu najnowszych terapii w skojarzeniu z tradycyjnymi chemioterapeutykami mediana przeżycia chorych z rozsianą chorobą sięga prawie 40 miesięcy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH