Centrum Onkologii w Krakowie leczy protonami tylko dorosłych Fot. archiwum

Rzecznik prasowy Centrum Onkologii w Krakowie Wojciech Wysocki poinformował PAP, że pacjenci są i będą w 2018 r. kwalifikowani do leczenia protonami w Centrum Onkologii (oddział krakowski) we współpracy z Centrum Cyklotronowym Bronowice. Mowa jednak tylko o dorosłych chorych.

Centrum w Bronowicach nie ma jednak umowy na leczenie dzieci. Bronowickie centrum - powiedziano PAP w tej placówce - jest gotowe podpisać umowę z każdą jednostką, która kierowałaby na leczenie dzieci, a równocześnie miała kontrakt z NFZ.

Centrum Onkologii w Krakowie jest jedyną placówką w Polsce, która ma kontrakt z NFZ na leczenie terapią protonową. To metoda leczenia nowotworów - rodzaj radioterapii wykorzystującej promieniowanie protonowe do niszczenia zmian nowotworowych. Do niedawna była ona wykorzystywana u chorych z czerniakiem gałki ocznej. Od lipca 2016 stosuje się ją także w leczeniu nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku, takich jak nowotwory czaszki i okolicy okołordzeniowej wieku dorosłego, nowotwory zatok obocznych nosa, nowotwory wieku dziecięcego wymagające napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej oraz niektóre glejaki. Nie może być jednak stosowana do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.

- Chcę uspokoić wszystkich pacjentów, że Centrum Onkologii prowadzi kwalifikację do leczenia metodą protonową, leczenie trwa - powiedział Wysocki.

Umowa Centrum Cyklotronowego Bronowice (część Instytutu Fizyki Jądrowej PAN) i Centrum Onkologii na współpracę w zakresie leczenia protonami jest ważna w tym roku, ale - jak powiedziano PAP w bronowickim centrum - tylko na leczenie dorosłych.

Od października 2016 r. do końca 2017 r. Centrum Onkologii (leczy tylko dorosłych) miało podpisane porozumienie ze szpitalem dziecięcym w Prokocimiu - szpital w Prokocimiu kwalifikował dzieci do protonoterapii. Szpital w Prokocimiu działał wówczas jako podwykonawca Centrum Onkologii w Krakowie. Umowa Centrum Onkologii ze szpitalem w Prokocimiu wygasła.

W tym okresie (październik 2016-grudzień 2017) do Centrum Onkologii w Krakowie zgłosiło się ok. 120 chorych, którzy wstępnie zostali zakwalifikowani do protonoterapii. Leczenie przeprowadzono u ok. 100 dorosłych chorych i u jednego dziecka.

- Każdy pacjent, który zgłosi się do Poradni Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie jest konsultowany. To, czy pacjent kwalifikuje się do radioterapii protonowej, czy nie, jest niezależne od umowy z Centrum Onkologii. Rozmowy w sprawie sfinalizowania umowy są zaawansowane i spodziewamy się jej szybkiego podpisania - poinformowała rzeczniczka prasowa szpitala w Prokocimiu Natalia Adamska-Golińska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH