Centrum Onkologii: projekt dot. podziału w konsultacjach do 2 listopada Projekt rozporządzenia dot. podziału Centrum Onkologii i powołania Śląskiego Instytutu Onkologii został w czwartek (29 października) skierowany do konsultacji społecznych. Fot. Fotolia

Projekt dotyczący podziału Centrum Onkologii i utworzenia w oparciu o gliwicki oddział tej placówki Śląskiego Instytutu Onkologii został w czwartek (29 października) skierowany do konsultacji społecznych. Termin nadsyłania opinii zakreślono na 2 listopada.

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie, jak wskazano w projekcie, miałoby wejść w życie 6 listopada 2015 r.

MZ planuje połączenie Centrum Onkologii z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz powołanie w miejsce dwóch podmiotów Narodowego Instytutu Onkologii i Hematologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jednocześnie innym aktem prawnym resort planuje odłączenie od Centrum Onkologii jego oddziału Gliwicach i powołanie odrębnej placówki - Śląskiego Instytutu Onkologii.

Kwestia zmian budzi kontrowersje m.in. w środowisku lekarzy i pacjentów. W związku z nią w poniedziałek (26 października) ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii odwołany został prof. Krzysztof Warzocha; we wtorek (27 października) ze funkcji szefa oddziału w Gliwicach zrezygnował prof. Bogusław Maciejewski. Odłączeniu gliwickiego oddziału i sposobowi procedowania nad reorganizacją sprzeciwiał się prof. Warzocha. Zwolennikiem zmian był z kolei prof. Maciejewski.

Jak wynika z informacji Rządowego Centrum Legislacji, projekt rozporządzenia dot. podziału Centrum Onkologii i powołania Śląskiego Instytutu Onkologii został w czwartek skierowany do konsultacji społecznych. Termin nadsyłania ewentualnych opinii i uwag zakreślono na poniedziałek 2 listopada do godz. 10.

W zawartej w projekcie ocenie skutków regulacji napisano, że "termin konsultacji publicznych wynika z faktu, że przedmiotowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 6 listopada 2015 r. i z tym dniem nastąpić ma podział Centrum Onkologii oraz powstać ma Śląski Instytut Onkologii".

W uzasadnieniu projektu wskazano, że podział Centrum Onkologii następuje z inicjatywy ministra właściwego ds. zdrowia. Wśród korzyści, jakie ma przynieść powołanie Śląskiego Instytutu Onkologii wskazano m.in. powstanie wysoko wyspecjalizowanego ośrodka onkologicznego mającego dominującą pozycję na terenie Polski południowej; racjonalne dysponowanie środkami pieniężnymi; pogłębienie prowadzonych w Gliwicach badań i rozbudowę Wojewódzkiego Rejestru Nowotworów.

W uzasadnieniu napisano, że uniezależnienie od Centrum Onkologii w Warszawie spowoduje m.in. możliwość swobodnej sprzedaży produkowanego w Gliwicach radiofarmaceutyku FDG oraz zacieśnienie współpracy z ośrodkami za granicą i w kraju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH