Centrum Cyklotronowe Bronowice przyjmie pacjentów najwcześniej w I kwartale 2016 r. Napromienianie czerniaka gałki ocznej Fot. IFJ PAN

Mimo że Narodowe Centrum Radioterapii Protonowej w Krakowie zostało oddane do użytku 15 października, pacjenci wciąż nie mogą z niego korzystać - alarmuje Dziennik Polski i przypomina, że to jedyny ośrodek w Polsce, który może leczyć protonoterapią niektóre nowotwory głowy, szyi i kręgosłupa.

Oficjalne stanowisko dyrekcji Centrum Cyklotronowego Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zamieszczono na stronie internetowej IFJ PAN. Zapewniono, że samym ośrodek jest przygotowany na przyjęcie pacjentów. Jednak ze względu na trwające prace związane z rejestracją i wyceną świadczeń, pierwsi pacjenci z nowotworami zlokalizowanymi poza narządem wzroku będą mogli rozpocząć napromienianie najwcześniej w pierwszym kwartale 2016 r.

Uprzedzając pytania pacjentów nt. kwalifikowania do radioterapii protonowej, zwrócono uwagę, że Instytut Fizyki Jądrowej nie jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą i może udzielać informacji jedynie na temat posiadanej aparatury.

”Jeśli chodzi o wskazania medyczne do radioterapii protonowej i możliwości leczenia, należy się kontaktować z lekarzem onkologiem, z wojewódzkimi konsultantami w dziedzinie radioterapii onkologicznej lub z konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej” - wyjaśniono.

Działające na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (IFJ) w Krakowie Centrum Cyklotronowe Bronowice budowano cztery lata, kosztowało ponad 265 mln zł. Ośrodek badawczy i terapeutyczny wyposażony został w cyklotron Proteus C-235, z halą eksperymentalną służącą do badań fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów umiejscowionych w innych częściach ciała.

Jak podkreślił podczas uroczystego otwarcia Centrum (15 października) dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek, Polska dołączyła do grona kilkunastu krajów, w których działa obecnie ponad 50 ośrodków oferujących radioterapię protonową.

Zapowiadał, że w Centrum Cyklotronowym Bronowice będą działały dwa stanowiska do terapii protonowej. Początkowo będzie tam można leczyć ok. 250 chorych rocznie, docelowo ok. 700.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH