Centrum Cyklotronowe Bronowice przyjmie pacjentów najwcześniej w I kwartale 2016 r. Napromienianie czerniaka gałki ocznej Fot. IFJ PAN

Mimo że Narodowe Centrum Radioterapii Protonowej w Krakowie zostało oddane do użytku 15 października, pacjenci wciąż nie mogą z niego korzystać - alarmuje Dziennik Polski i przypomina, że to jedyny ośrodek w Polsce, który może leczyć protonoterapią niektóre nowotwory głowy, szyi i kręgosłupa.

Oficjalne stanowisko dyrekcji Centrum Cyklotronowego Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zamieszczono na stronie internetowej IFJ PAN. Zapewniono, że samym ośrodek jest przygotowany na przyjęcie pacjentów. Jednak ze względu na trwające prace związane z rejestracją i wyceną świadczeń, pierwsi pacjenci z nowotworami zlokalizowanymi poza narządem wzroku będą mogli rozpocząć napromienianie najwcześniej w pierwszym kwartale 2016 r.

Uprzedzając pytania pacjentów nt. kwalifikowania do radioterapii protonowej, zwrócono uwagę, że Instytut Fizyki Jądrowej nie jest podmiotem wykonującym działalność leczniczą i może udzielać informacji jedynie na temat posiadanej aparatury.

”Jeśli chodzi o wskazania medyczne do radioterapii protonowej i możliwości leczenia, należy się kontaktować z lekarzem onkologiem, z wojewódzkimi konsultantami w dziedzinie radioterapii onkologicznej lub z konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii onkologicznej” - wyjaśniono.

Działające na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN (IFJ) w Krakowie Centrum Cyklotronowe Bronowice budowano cztery lata, kosztowało ponad 265 mln zł. Ośrodek badawczy i terapeutyczny wyposażony został w cyklotron Proteus C-235, z halą eksperymentalną służącą do badań fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów umiejscowionych w innych częściach ciała.

Jak podkreślił podczas uroczystego otwarcia Centrum (15 października) dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek, Polska dołączyła do grona kilkunastu krajów, w których działa obecnie ponad 50 ośrodków oferujących radioterapię protonową.

Zapowiadał, że w Centrum Cyklotronowym Bronowice będą działały dwa stanowiska do terapii protonowej. Początkowo będzie tam można leczyć ok. 250 chorych rocznie, docelowo ok. 700.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH