Centrum Cyklotronowe Bronowice może leczyć pięć razy więcej chorych Centrum Cyklotronowe Bronowice może leczyć pięć razy więcej chorych. Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

31 pacjentów - tylu w ciągu półrocznej działalności przyjęło Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, jedyny ośrodek w Polsce oferujący radioterapię protonową. Zdaniem zarządzającego placówką prof. Marka Jeżabka Centrum mogłoby przyjmować pięć razy więcej chorych.

W Centrum Cyklotronowym Bronowice (CCB) mogą od sześciu miesięcy leczyć się chorzy na nowotwory zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach, np. w głowie lub szyi. Wcześniej Polacy korzystali z refundowanej przez NFZ radioterapii protonowej (protonoterapia, terapia protonowa) wykonywanej w ośrodkach za granicą.

W Europie jest tylko kilkanaście ośrodków stosujących tę metodę. Promieniowanie protonowe pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone wokół nowotworu.

Jak dotąd ośrodek w Bronowicach przyjął 31 pacjentów, w tym jedno dziecko. Dla 22 pacjentów ok. dwumiesięczna terapia już się zakończyła. Kolejnych sześć osób jest przygotowywanych do terapii.

Zgodnie z prognozami prof. Jeżabka, w tym roku placówka przyjmie łącznie 60-80 pacjentów. - Jesteśmy gotowi, by leczyć pięć razy więcej chorych - powiedział PAP zarządzający placówką. Zauważył, że zgodnie z ekspertyzą konsultanta krajowego ds. radioterapii onkologicznej, do bronowickiego centrum może trafiać rocznie ok. 70 pacjentów dorosłych i ok. 40 dzieci.

W ocenie profesora niska liczba dzieci kierowanych na terapię jest efektem niesprawnego systemu informowania i rekrutacji pacjentów. Także liczba pacjentów "laryngologicznych" - mówił profesor - jest o wiele mniejsza niż prognozował konsultant krajowy. - Może to być też wynikiem wyborów pacjentów, wolących wybrać mniej korzystną terapię, ale u "swoich" lekarzy, u których się leczą - uważa prof. Jeżabek.

Pacjentów do ośrodka w Bronowicach kieruje Centrum Onkologii (krakowski oddział), które jako jedyny szpital w Polsce ma kontrakt z NFZ na protonoterapię. Dzieci na leczenie kwalifikuje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu, działający w tym przypadku jako podwykonawca Centrum Onkologii.

Rzecznik prasowy Centrum Onkologii Wojciech Wysocki powiedział PAP, że do Bronowic trafiają wszyscy chorzy, którzy potrzebują wykonywanej tam terapii. - Konsultujemy pacjentów pod kątem medycznych wskazań do radioterapii protonowej. Jeżeli tylko pacjent kwalifikuje się do takiego leczenia, to - rzecz jasna - otrzymuje skierowanie. Przecież jesteśmy szpitalem i naszą powinnością jest leczyć wszystkich ludzi, którzy odpowiedniego leczenia wymagają - podkreślił Wysocki i dodał, że terapia protonowa jest tylko jedną z metod leczenia nowotworów, możliwą do zastosowania u bardzo wąskiej grupy chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH