Centra onkologii pod kreską. Na koniec roku ich zadłużenie może sięgnąć 1 mld zł Prof. Adam Maciejczyk: "Licznik długu" publicznych centrów onkologii nieubłaganie rośnie. FOT. PTWP

"Licznik długu" publicznych centrów onkologii nieubłaganie rośnie. Niestety, coraz szybciej - mówi nam prof. Adam Maciejczyk, przewodniczący Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologii, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Rynek Zdrowia: - Jakiej wysokości straty odnotowały w ubiegłym roku placówki współpracujące w ramach w Zrzeszenia? Jakie są prognozy na ten rok?

Prof. Adam Maciejczyk: - Wzrost zadłużenia ośrodków onkologicznych notujemy na podstawie danych od 2014 r., bo od tego roku zaczęliśmy prowadzić nasze wyliczenia. W 2016 r. straty finansowe publicznych szpitali onkologicznych były ponad dwukrotnie wyższe niż w 2014 r. i wyniosły prawie 0,5 mld zł. Jest to ogromna kwota, bo przypomnijmy, że według deklaracji Ministerstwa Zdrowia na całą opiekę onkologiczną przeznacza się w Polsce plus minus 7 mld zł. Obecnie szpitale nie mają szans, żeby się zbilansować i ostatecznie "wyjść na zero".

Jeśli chodzi o prognozy na ten rok, nie wyglądają one optymistycznie. Według wyliczeń naszych analityków, straty za okres od stycznia do kwietnia sięgały już ok. 300 mln zł. Nie zostały wdrożone żadne działania ratunkowe, dlatego możemy się spodziewać, że na koniec br. (przy tym tempie wzrostu „licznika długu”) dojdziemy do 1 mld zł.

Straty wszystkich centrów są mniej więcej proporcjonalne. Wysokość zależy oczywiście od liczby pacjentów i budżetu danego szpitala, ale procentowano straty finansowe we wszystkich szpitalach wyglądają podobnie. Oszacowaliśmy, że obecne koszty realizacji świadczeń NFZ pokrywa jedynie w 74%.

- Jakie czynniki składają się na powstawanie strat?

- Dzięki szczegółowym analizom naszych przychodów i kosztów widzimy, że błąd leży w wycenie świadczeń, jak również w systemie organizacji opieki onkologicznej, co jest równie istotne. W przypadku wyceny świadczeń problemem jest brak kompleksowego podejścia, natomiast w przypadku organizacji - brak koordynacji opieki onkologicznej na poziomie województw.

Funkcjonujący od lat system opieki onkologicznej stał się obecnie niewydolny, co znajduje odzwierciedlenie w naszej sytuacji finansowej. Centra i instytuty onkologiczne przejęły na siebie odpowiedzialność leczenia pacjentów w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej, co wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Całe środowisko onkologiczne alarmuje od kilku lat, że obowiązujące wyceny świadczeń onkologicznych nie pokrywają realnych kosztów nowoczesnej i kompleksowej opieki (w szczególności dotyczy to zabiegów operacyjnych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH