ONKOLOGIA

Bank Komórek Macierzystych i Tkanek Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie obchodzi 20-lecie działalności.
Został uruchomiony w roku 1999 jako projekt Komitetu Badań Naukowych (projekt zamawiany Ministra Zdrowia) przy finansowym wsparciu Fundacji Jose Carrerasa, udzielonym we współpracy z Fundacją Katarzyny Frank-Niemczyckiej.
Bank pozwala na leczenie przeszczepami krwiotwórczymi chorych onkologicznych, gromadzi depozytorium komórek krwi pępowinowej (działalność publiczna non-profit), uczestnicząc jednocześnie w realizacji projektów naukowo-badawczych Instytutu (badania kliniczne w zakresie terapii komórkami macierzystymi, przygotowania do wdrożenia immunoterapii komórkami CAR-T). Laboratorium banku prowadzi również działalność naukowo-badawczą w zakresie biologii komórek macierzystych i możliwości ich wykorzystania w medycynie.
Działalność kliniczna obejmowała w ciągu tych 20 lat między innymi pozyskanie, przetworzenie i zamrożenie w temperaturze ciekłego azotu 5573 porcji komórek krwi pępowinowej, przy czym najodleglejszym geograficznie biorcą przeszczepu z materiału Banku był chory leczony przez UCLA w Los Angeles, USA.
Kolejne zakresy działania to kontrola wyrzutu komórek macierzystych do krwi indukowanego celem pozyskania materiału do przeszczepienia (8150 badań), zamrożenie komórek szpiku pobranych od 1382 chorych (4146 zamrożonych porcji komórek krwiotwórczych), dostarczenie z banku przeszczepów krwiotwórczych dla 922 chorych leczonych przez Klinikę Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii.
Było to również opracowanie metody izolacji komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej i wykonanie wielu badań klinicznych: rekonstrukcja piersi u chorych onkologicznych (w Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii), regeneracja stawów i ścięgien (w Carolina Medical Center w Warszawie), leczenie stwardnienia rozsianego (w Klinice Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie). W sumie w badaniach klinicznych uczestniczyło 331 chorych.
W zakresie działalności badawczej jednostka ma na koncie 13 projektów grantowych (międzynarodowych lub zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Ministerstwo Zdrowia), 6 patentów i zgłoszonych wniosków patentowych, 95 publikacji naukowych i 211 prezentacji na konferencjach naukowych.
Zdobyła także Nagrodę im. Jerzego Konorskiego za wspólne odkrycie w r. 2002, z zespołem prof. Krystyny Domańskiej-Janik z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, komórek krwi pępowinowej różnicujących się w elementy ośrodkowego układu nerwowego (komórki mózgu). Ponadto, jako pierwsza w Europie opracowała metodę uzyskiwania komórek macierzystych z pępowiny.
W ciągu 20 lat swojej działalności Bank zużył 760 ton ciekłego azotu.

CZYTAJ TAKŻE
- 10:18 Szef KPRM o płatnych dyżurach Karczewskiego w szpitalu: przepisy nie zostały złamane
- 09:57 Raport dot. antykoncepcji, aborcji, znieczulania: prawa pacjentek są systemowo łamane
- 09:37 Wlk. Brytania: chory czterolatek leżał w szpitalu na podłodze, premier krytykowany za brak empatii
- 09:17 Czechy: strzelanina w szpitalu, wielu zabitych i rannych
- 09:02 Sondaż: co Polacy myślą o aborcji i finansowaniu in vitro
- 08:46 Specjalista: metody leczenia raka nerki bardzo szybko ewoluują, ale nie w Polsce
- 07:55 Nowi członkowie PAN wybrani, w tym profesorowie medycyny
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 5 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 6 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 7 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych