Bydgoszcz: innowacyjny sprzęt do podawania chemii w aerozolu w Centrum Onkologii Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Fot./źródło: strona Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Sprzęt do wykonywania nowatorskiej metody podawania chemii w aerozolu pacjentom z przerzutami nowotworów do otrzewnej Grupa PZU oficjalnie przekazała w czwartek (9 listopada) Centrum Onkologii w Bydgoszczy. To jedyne urządzenie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Innowacyjna metoda jest stosowana jest w przypadku zaawansowanego rozsiewu do otrzewnej raka żołądka, jelita grubego, trzustki, jajnika, wyrostka robaczkowego i innych nowotworów jamy brzusznej. Bydgoski ośrodek, mający osiągnięcia w leczeniu nowotworów żołądka i jelita grubego, zamierza się skoncentrować na stosowaniu metody do tych przypadków.

- To bardzo szczególny i szczęśliwy dzień dla pacjentów onkologicznych w Polsce. Przygotowywaliśmy się kilkanaście miesięcy, a dziś jest ten dzień, kiedy dzięki partnerstwu PZU możemy rozwijać wykonywanie zabiegów i pomóc kolejnym kilkudziesięciu chorym dotkniętym chorobą, którym nie możemy inaczej pomóc. Dzięki zastosowaniu metody pacjenci mają szanse na przedłużenie życia i poprawę jego jakości. Mamy już takie obserwacje z leczenia kilku chorych - powiedział koordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej prof. Wojciech Zegarski.

Członek zarządu PZU Życie Dorota Macieja pokreśliła, że Grupa PZU jest firmą innowacyjną i wspiera innowacyjne działania. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy przystąpić do partnerstwa, żeby Polacy mogli korzystać z takich metod jak pacjenci na Zachodzie Europy. Pomagamy wielu szpitalom i wyposażamy je w sprzęt, ale to wsparcie wydaje się mam szczególnie cenne - powiedziała Macieja.

Prezes PZU Życie Julita Czyżewska zaznaczyła, że jej firma obejmuje opieką pond 1 mln pacjentów i chociaż nie prowadzi leczenia nowotworów, to chętnie korzysta z okazji wsparcia pionierskich działań i systemu publicznego dla dobra pacjentów.

Metoda podawania chemii w aerozolu daje możliwość zastosowania terapii u pacjentów, u których nie można usunąć zmian, ponieważ są zbyt rozległe albo wyczerpały się inne metody leczenia onkologicznego. Zastosowanie metody daje szansę zwolnienie rozwoju choroby, a często pozwala na dalsze leczenie chirurgiczne lub onkologiczne. Po zastosowaniu metody czasami wstępuje wieloletnia remisja, czyli brak oznak objawów chorobowych. Chemia podawana jest przez końcówkę - nebulizator.

- Stosując tę metodę, podajemy chemioterapię, z pominięciem układu krwionośnego, bezpośrednio do jamy otrzewnowej przy pomocy laparoskopu. Chemioterapia działa bezpośrednio na guzki nowotworowe, niszcząc je i nie dając efektów cytotoksyczności. Potem to leczenie wspiera się chemioterapią systemową, podawaną dożylnie - podkreślił prof. Zegarski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH