Brytyjska metaanaliza: mammografia przydatna, ale część kobiet leczona niepotrzebnie?

Mammografia ratuje życie kobiet po 50. roku życia, ale powoduje też niepotrzebne leczenie. Na każdą uratowaną pacjentkę z rakiem piersi przypadają trzy inne kobiety, które były niepotrzebnie poddawane operacjom, radioterapii i chemioterapii, gdyż nie ma jeszcze sposobu by określić, które z wykrytych guzów mogą okazać się niebezpieczne - pisze Lancet.

Pismo powołuje się na niezależną metaanalizę na ten temat przeprowadzoną przez Cancer Research UK i brytyjski departament zdrowia.

Uwzględniono w nich 11 badań jakie w ostatnich 20 latach prowadzono w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie i USA. Miały one wyjaśnić do jakiego stopnia regularne poddawanie się przesiewowym badaniom mammograficznym może chronić przed rakiem piersi.

Harpal Kumar z Cancer Research UK zapewnia, że mammografia jest przydatna. To jedyna metoda pozwalającą wcześnie wykryć raka piersi, kiedy jeszcze jest największa szansa na skuteczne leczenie. Przyznaje jednak, że przy okazji leczone są też kobiety z guzami, które prawdopodobnie nie są groźne. Muszą być jednak usuwane niejako na wyrost, bo nie ma jeszcze sposobu by określić, które z nich mogą okazać się niebezpieczne.

Prof. sir Michael Marmot z University College London wyliczył, że w Wielkiej Brytanii przesiewowe badania mammograficzne co roku ratują życie 1 300 kobiet w wieku 50-70 lat. Jednocześnie prawie 4 tys. pacjentek leczonych jest z powodu guza, który najprawdopodobniej im nie zagraża.

Według Cancer Research UK, mammografia w znacznym stopniu przyczyniała się do wzrostu skuteczności leczenia. O ile w 1971 r. pięcioletnie przeżycia uzyskiwano w Wielkiej Brytanii u 41 proc. kobiet, to w 2007 r. już u 77 proc. Wyliczono, że kobiety uczestniczące w badaniach przesiewowych są o 20 proc. mniej zagrożone zgonem z powodu raka piersi.

W najbliższych 20 latach przewiduje się, że w niepotrzebne leczenie, takie jak operacje, radioterapia i chemioterapia, mogą być wykonane u 1 proc. kobiet w wieku 50-70 lat, które co trzy lata są zapraszane na mammografię.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH