Międzynarodowe Towarzystwo ds. Raka Jelita Grubego w ramach pierwszego Światowego Dnia Świadomości Przerzutowego Raka Jelita Grubego, zainicjowało w Brukseli kampanię edukacyjną „Zrób test na RAS”.

Głównym celem międzynarodowego Programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat znaczenia biomarkera RAS u zdiagnozowanych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego, którego oznaczenie pozwala na opracowanie spersonalizowanego planu terapii, przyczyniając się tym samym do znacznej poprawy wskaźników przeżycia u chorych.

Przerzutowy rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Niestety aż 5% osób w pewnym momencie swojego życia dowie się, że na niego choruje.

Kampania będzie realizowana także w Polsce. Program, zainicjowany przez ICCA, któremu przewodniczy Profesor Fortunato Ciardiello  i profesor onkologii klinicznej na uniwersytecie Seconda Università degli Studi di Napoli w Neapolu we Włoszech, wspierają liczne towarzystwa medyczne i pacjenckie na całym świecie. Wśród nich znajdują się także: Polska Unia Onkologii, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO.

W ramach kampanii  zrealizowane zostaną działania edukacyjne dedykowane pacjentom, mające na celu zwiększenie ich wiedzy zarówno w zakresie samej choroby, jak i roli biomarkerów w doborze leczenia  oraz samego badania biomarkera RAS.

W ramach inauguracji kampanii Zrób test na RAS parlamentarzystom w Brukseli przedstawiono „Białą Księgę” – dokument, który stanowi o konieczności zwiększenia dostępu do badań u pacjentów z rozpoznanym przerzutowym rakiem jelita grubego (metastatic colorectal cancer; mCRC) oraz rutynowego wykorzystywania badań biomarkerów do opracowywania spersonalizowanego planu opieki onkologicznej. Podczas spotkania polskich pacjentów reprezentowało Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO.

Więcej: www.GetTestedCampaign.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH