Bronowice: terapia protonowa wreszcie z kontraktem NFZ Bronowice: terapia protonowa będzie finansowana przez NFZ. Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Chorzy na raka zyskają nowe możliwości wyjścia z choroby. Od czerwca tego roku terapia protonowa będzie świadczeniem gwarantowanym i finansowanym przez NFZ. To oznacza, że centrum terapii protonowej w krakowskich Bronowicach wreszcie zacznie przyjmować pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu terapia protonowa znajdzie się w koszyku świadczeń gwarantowanych. Wprawdzie rozporządzenie wejdzie w życie najprawdopodobniej w marcu, ale NFZ musi mieć jeszcze czas na ogłoszenie konkursu i podpisanie kontraktu. Pierwsi pacjenci skorzystają z nowoczesnej terapii najwcześniej 1 czerwca.

Centrum Cyklotronowe w Bronowicach otwarto jesienią ubiegłego roku. To jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na świecie. Jednak do tej pory chorzy nie mogą z niego korzystać, choć na jego budowę wydano 265 mln zł. Wszystko przez brak kontraktu z NFZ. 

Ministerialny projekt zakłada, że NFZ będzie finansował terapię protonową przy nowotworach podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej u dorosłych oraz mięśniakach tkanek miękkich i kości u dzieci. Na listę świadczeń gwarantowanych trafi też terapia protonowa nowotworów zatok obocznych nosa, nowotworów zarodkowych wymagających napromieniowania osi mózgowo-rdzeniowej, a także wysoko zróżnicowanych glejaków.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, terapia protonowa u pacjentów z mięsakami i nowotworami zatok obocznych nosa zwiększa szanse na przeżycie przez co najmniej 5 lat. W pozostałych typach raka daje szanse na całkowite wyzdrowienie.

Roczne koszty terapii protonowej resort zdrowia wycenił na 118,1 mln zł, a liczbę pacjentów objętych tym leczeniem na 250 osób. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH