Białystok: w USK ruszył pododdział ginekologii onkologicznej Fot. archiwum

Lepsze leczenie pacjentek z rakiem jajnika czy szyjki macicy - z wykorzystaniem nowoczesnych metod oraz programów lekowych - będzie możliwe dzięki pododdziałowi ginekologii onkologicznej, który powstał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie. Pododdział ginekologii onkologicznej wydzielono z Kliniki Ginekologii w tym szpitalu, by zapewnić pacjentkom w zaawansowanych stadiach nowotworów narządów rodnych kompleksową opiekę - poinformowano w środę (7 lutego) na konferencji prasowej w szpitalu uniwersyteckim.

- Lekarze z USK chcą, by trafiały tu na leczenie wszystkie pacjentki z rakiem narządów płciowych w regionu - powiedział dziennikarzom dr hab. Paweł Knapp, koordynator pracy oddziału, wojewódzki konsultant ds. ginekologii onkologicznej.

Już operowano chorą z rakiem endometrium i młodą pacjentkę z rakiem jajnika. W pododdziale jest 12 łóżek.

Leczenie ma być finansowane przez NFZ. Trwa konkurs, w którym USK złożył ofertę.

- Podlaskie i Lubelskie to dwa ośrodki, które dotychczas nie mają kontraktów z NFZ na ginekologię onkologiczną - poinformowała rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk. - Są to najwyżej finansowane procedury z zakresu generalnie ginekologii - dodał Knapp.

Na pododdział trafiają pacjentki wymagające skomplikowanych operacji wielonarządowych, pracują tam także przygotowane pielęgniarki oraz wolontariusze ze stowarzyszenia "Eurydyki", które rzesza panie po operacjach raka jajnika i innych operacjach z ginekologii onkologicznej, by pomagać pacjentkom także od strony psychologicznej.

W Podlaskiem nie było dotychczas takiego wyspecjalizowanego oddziału; chore były leczone w Białostockim Centrum Onkologii, operacje wykonywano też w szpitalu uniwersyteckim.

Dr hab. Paweł Knapp, który jest w zarządzie Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej podkreśla, że pacjentki z powodu późno rozpoznawalnych nowotworów przechodzą radykalne, ciężkie i często okaleczające operacje. Zapewnił, że na nowym oddziale lekarze będą wykorzystywać do leczenia pacjentek najnowszą wiedzę medyczną.

Rocznie w ostatnich latach w USK było operowanych ok. 170 pacjentek z rakiem endometrium, ponad 80 z rakiem jajnika.

- Jest ciągle dużo do zrobienia i myślę, że tylko i wyłącznie wspólne siły, wspólna centralizacja procedur onkologicznych przypisana do jednego, dwóch ośrodków (w regionie), ma szanse powodzenia (...), żebyśmy zmienili te niechlubne statystyki - mówił dziennikarzom Knapp.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH