ONKOLOGIA

Szkolenia z samobadania piersi czy jąder, prelekcja o znaczeniu odżywiania się w profilaktyce chorób nowotworowych, do tego np. bezpłatna mammografia dla pań w wieku 50-69 lat - to wszystko znalazło się w programie dnia otwartych drzwi w Białostockim Centrum Onkologii.
BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem; podlega samorządowi województwa. Zorganizowany tam w sobotę (2 lutego) kilkugodzinny cykl otwartych szkoleń, badań, wykładów i konkursów dla mieszkańców miasta i regionu, związany był ze Światowym Dniem Walki z Rakiem, przypadającym 4 lutego.
Według danych Polskiej Unii Onkologii, podobny dzień otwartych drzwi zorganizowany został w sobotę w ponad dwudziestu placówkach onkologicznych w całej Polsce.
W tym roku przewodnim hasłem akcji jest - jak informuje PUO na swojej stronie internetowej - apel tej organizacji i całego środowiska onkologów polskich o "wspólne, ponad podziałami i ponadresortowe intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju - równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej".
Akcja przeprowadzona w sobotę w Białostockim Centrum Onkologii miała przede wszystkim zwrócić uwagę na ważną rolę profilaktyki.
Jak podkreśliła rzecznik BCO Monika Mróz, profilaktyka to także badania, które możemy wykonywać sami, w zaciszu domowym. - Nie wymagają one żadnych nakładów finansowych, jedynie chęci i poświęcenia raz w miesiącu trochę wolnego czasu - powiedziała PAP.
Podała przykład samobadania piersi przez kobiety czy jąder przez mężczyzn, które prawidłowo wykonane, pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany czy zgrubienia. Dlatego w sobotę studenci medycyny uczyli na specjalnych fantomach, jak takie badanie wykonać.
BCO realizuje dwa profilaktyczne projekty unijne, związane z nowotworami piersi i jelita grubego.
- Już widzimy pierwsze efekty naszych działań. Od sierpnia 2018 roku bezpłatne badanie mammograficzne wykonało w ramach projektu 425 kobiet, w przedziale 50-59 lat. Zauważamy też wzrost wykonanych mammografii - o ponad 650 - w porównaniu z rokiem 2016 i 2017 - dodała Mróz.
W ramach drugiego z tych projektów, od grudnia ub. roku bezpłatną kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym wykonało ponad 100 osób.
Specjaliści wciąż przypominają, że nowotwory są drugim, po chorobach serca, głównym powodem śmierci w dzisiejszych czasach. Jednak według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zachorowalność na raka może być mniejsza aż o 66 proc., po wprowadzeniu drobnych zmian w codziennym funkcjonowaniu, dotyczących m.in. odżywiania się i aktywności.
Dietetyk białostockiego ośrodka Olga Buła zaleca przede wszystkim spożywanie większej ilości ryb, warzyw i owoców, ograniczenie w diecie czerwonego mięsa, unikanie m.in. produktów tłustych, przetworzonych i zawierających tłuszcze trans czy słodkich napojów gazowanych. Należy też rezygnować z nałogów i uprawiać sport.
PAP - Robert Fiłończuk


CZYTAJ TAKŻE
- 09:51 Gdańsk: w UCK wykonano zabieg trombektomii mechanicznej u 15-latka
- 08:00 Trzy duże wydawnictwa uznały, że książki o pielęgniarkach zainteresują czytelników
- PT, 21:41 Poznań: karetka zderzyła się z betoniarką, dwóch ratowników lekko rannych
- PT, 21:10 Opolskie: mieszkańcy Grodkowa nie chcą zamiany karetki "S" na karetkę "P"
- PT, 20:39 Parlamentarny zespół o dostępie do medycznej marihuany - drogi lek i nieprzygotowani lekarze
- PT, 20:08 Białystok: centrum symulacji medycznej w WSM - otwarte
- PT, 19:37 Wrocław: Uniwersytet Medyczny prowadzi zajęcia ze śmiechoterapii
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych