ONKOLOGIA

Naklejki na jabłkach na sklepowych półkach w Białymstoku maja przypominać kobietom i ich bliskim, że warto robić badania profilaktyczne w walce z rakiem. To akcja Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Naklejki w kolorach kojarzących się z akcjami profilaktycznymi w onkologii - różowym i białym - przypominają o potrzebie wykonywania cytologii i mammografii.
"Dbanie o zdrowie to nie tylko witaminy! cytologia 25-59 lat", "Badaj piersi, zobacz, jakie to łatwe! mammografia 50-69 lat" - napisano na naklejkach. Są umieszczone na każdym jabłku w skrzynkach w jednym z sklepów białostockich lokalnej sieci, gdzie w piątek zainaugurowano akcję. Potrwa przez tydzień.
Październik jest miesiącem, w którym przypomina się o profilaktyce walki z rakiem. Pełniąca obowiązki dyrektora podlaskiego oddziału NFZ Magdalena Borkowska powiedziała dziennikarzom, że jako matka i żona namawia inne kobiety do badania się. - Rak co roku zabiera nam zdrowie i życie, zabiera nasze marzenia - mówiła i podkreśliła, że tak się nie stanie, gdy kobiety będą się zgłaszać na badania.
Tymczasem według onkologów na badania zgłasza się ok 40-50 proc. pań. Reszta nie odpowiada na wysyłane zaproszenia. Borkowska mówi, że przyczyną wcale nie jest brak pieniędzy publicznych na profilaktykę raka; zaznaczyła, że świadczenia profilaktyczne są nielimitowane, NFZ płaci za każde takie wykonane badanie.
Borkowska ma nadzieję, że naklejka na owocu, który kojarzy się ze zdrowiem, przynajmniej przypomni o badaniach. Podkreśliła, że to także rola mężczyzn i dzieci, by przypominały swoim żonom, mamom czy partnerkom o badaniach.
- Profilaktyka w przypadku raka piersi jest bardzo ważna - mówi doktor Mariola Kucharewicz z Białostockiego Centrum Onkologii. Dodaje, że kobiety mają jakąś barierę psychologiczną przed badaniem, bo boją się usłyszeć, że mogą być chore, bo "samo rozpoznanie raka zmienia nastawienie do życia". - Jest tysiące pytań: dlaczego ja, dlaczego to mnie spotkało, ale z tymi wszystkimi problemami potrafimy sobie radzić, nie jest to naprawdę wyrok - dodała.
Lekarze onkolodzy zastanawiają się, czy może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obowiązkowych badań profilaktycznych, ale są obawy, czy nie byłaby to "ingerencja" w wolność wyboru, a pacjentki mają różną świadomość zdrowotną.
Ginekolog prof. Piotr Knapp, emerytowany były kierownik kliniki ginekologii i ginekologii onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, koordynator wielu akcji profilaktycznych przypomniał, że profilaktyczne badania cytologiczne w Polsce wdrożono w Polsce po raz pierwszy ponad 50 lat temu, w dawnym województwie białostockim.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 15:01 Postulaty protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych zostały spisane
- 14:46 Prof. Wolsza o losach lekarzy z komisji katyńskiej z 1943 roku
- 14:31 Hartwich: czekamy, aż zapowiadany przez prezydenta projekt trafi pod obrady Sejmu
- 14:14 NFZ: po niedzieli wdrożenia nowego modelu Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk
- 13:58 MZ: na nowej liście refundacyjnej dużo zmian dla osób starszych
- 13:37 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
- 13:17 Prof. Ponikowski: postęp w leczeniu niewydolności serca opiera się na lekach
- 13:16 Bakterie jelitowe mogą przyczyniać się do chorób stawów
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych