Białystok: "Mamo, jesteś potrzebna" - przekonują dzieci i NFZ

21 tysięcy laurek-kolorowanek trafiło w Podlaskiem do matek za pośrednictwem ich dzieci, by zachęcać je do regularnego korzystania z badań cytologicznych. Akcję po raz siódmy zorganizował Narodowy Fundusz Zdrowia.

Laurki przygotowane przez NFZ trafiają co roku do mam w Podlaskiem z okazji Dnia Matki za pośrednictwem ich pociech w przedszkolach i w młodszych klasach szkół podstawowych.

W tym roku laurki otrzymały m.in. matki w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach oraz w powiecie sokólskim - poinformował rzecznik Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Adam Dębski.

Na tegorocznej laurce dzieci mogły pokolorować obrazek przedstawiający podwórko, a na nim dom, rodzinę z dziećmi, słońce, drzewo. Na rewersie znalazła się natomiast informacja zachęcająca do badań cytologicznych. - Droga Mamo, jesteś bardzo potrzebna swojemu dziecku. Niech ta laurka przypomni Ci, że Twoi najbliżsi troszczą się o Ciebie i Twoje zdrowie... Pamiętaj, aby regularnie korzystać z badań profilaktycznych - napisano na laurce.

Podlaski OW NFZ  podkreśla, że od kilku lat wzrasta liczba kobiet, które korzystają z badań cytologicznych, ale to wciąż zbyt mało. - W ciągu ostatnich trzech lat cytologię zrobiło niespełna 25 proc. kobiet w wieku 25-59 lat. Cieszy jednak fakt, że wiele pań korzysta z badań regularnie, a nie tylko jednorazowo, tj. zgłasza się na cytologię co trzy lata - mówi Dębski.

Podkreśla, że obecnie chodzi o to, aby do badań zachęcać kobiety, które dawno lub w ogóle z nich nie korzystały. - Cytologia wykonywana nie rzadziej niż co 3 lata pozwala na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne - powiedział Dębski. Zaznaczył, że spośród 4 tys. Polek, które rocznie zapadają na raka szyjki macicy, połowa umiera. Główny powód to zbyt późne wykrycie choroby.

Bezpłatne badania cytologiczne w Podlaskiem są wykonywane w 77 gabinetach ginekologicznych.

Podlaski OW NFZ oszacował, że we wszystkich siedmiu edycjach akcji laurkowej wzięło udział około 170 tys. dzieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH