Białystok: Centrum Onkologii ma tomograf do biopsji z laserową nawigacją Nowoczesne Bbiopsje w BCO są już wykonywane - można dzięki nim bardzo precyzyjnie określić rodzaj nowotworu. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

4,5 mln zł kosztował jeden z najnowocześniejszych w Polsce tomografów komputerowych z laserową nawigacją do biopsji narządów, który zakupiło Białostockie Centrum Onkologii. W środę (30 marca) oddano tam do użytku po modernizacji pracownię tomografii komputerowej.

Dzięki temu urządzeniu ma się udać wyeliminować kolejki do badań diagnostycznych w tym jedynym w Podlaskiem specjalistycznym szpitalu leczącym chorych na raka. Dotąd na takie badanie trzeba było czekać kilka miesięcy.

- Pacjent u którego podejrzewany nowotwór lub rozpoznajemy nowotwór nie może czekać w ogóle - podkreśliła dr Marzena Juczewska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.

Na starym tomografie w szpitalu wykonywano około 300 badań miesięcznie - zarówno diagnostycznych, jak i tych potrzebnych w radioterapii. - Nowy tomograf pracuje dużo szybciej, jest przeznaczony tylko do diagnostyki - powiedziała Juczewska.

Szpital liczy, że miesięcznie uda się wykonywać o kilkaset badań więcej.

O nowoczesny tomograf Białostockie Centrum Onkologii starało się od lat. Zakup był możliwy bo 2,7 mln zł na ten cel przeznaczył samorząd województwa podlaskiego, któremu BCO podlega. 1,8 mln zł dołożyło miasto Białystok. Szpital sfinansował adaptacyjne prace budowlane przy dostosowaniu pomieszczeń pracowni.

Nowe urządzenie pozwoli szybciej i dokładniej diagnozować pacjentów, co w onkologii ma szczególne znaczenie. Tomograf ma - jak powiedziała dr Juczewska - "pierwszą w Polsce laserową nawigację do biopsji narządów miąższowych". To specjalna przystawka. - Promień laserowy prowadzi rękę lekarza, który nakłuwa guz nowotworowy precyzyjnie, w miejscu zadanym - wyjaśniła dr Juczewska.

Zaznaczyła, że jest to szczególnie istotne w biopsjach wątroby, bo interwencja w ten narząd jest obarczona ryzykiem krwawienia. Takie biopsje już są w BCO wykonywane a ich wyniki - jak to określiła dyrektor placówki - "rewelacyjne"; można bardzo precyzyjnie określić rodzaj nowotworu.

- Nowe możliwości tego aparatu - i na tym polega jego nowoczesność - to to, że jest to aparat 128-warstwowy. To taki parametr, który stanowi o jakości samego badania i o tym, że jest to badanie bardzo krótkie, a bardzo precyzyjne, dzięki czemu można w tym samym czasie zbadać dużo więcej chorych - wyjaśniła dyrektor.

- Ponadto pacjent otrzymuje dużo niższą dawkę promieniowania, co jest też istotne, więc badanie jest bezpieczniejsze niż badanie urządzeniami niższej klasy - podkreśliła dyr. Juczewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH