Będzie finansowanie badań niezbędnych do monitorowania leczenia białaczki

Ministerstwo Zdrowia wskazało podstawę do finansowania badań cytogenetycznych, które są niezbędne przy kwalifikacji oraz monitorowaniu leczenia chorych na przewlekłą białaczkę szpikową w ramach katalogu chemioterapii.

Zmiana finansowania badań jest konsekwencją decyzji, iż od 1 lipca 2014 roku NFZ nie będzie mógł refundować Glivecu (imatynib) w programach lekowych, a zamiast tego produktu będzie finansować leczenie odtwórczymi generykami w ramach katalogu chemioterapii.

Chodzi o programy leczenia chorych na przewlekłą białaczkę szpikową (pbs) z udokumentowaną obecnością genu BCR-ABL lub chromosomu Filadelfia (ph+) oraz zaawansowanego włókniakomięsaka guzowatego skóry w przypadku udokumentowanej obecności rearanżacji chromosomów 17 i 22 w zakresie genów COL1A1/PDGFbeta.

W związku z tym resort zwrócił się do NFZ z prośbą, by Centrala Funduszu przekazała dyrektorom oddziałów wojewódzkich NFZ informację o zaprzestaniu finansowania ze środków publicznych leczenia chorych w ramach obydwu programów lekowych produktem Glivec i konieczności przesunięcia tych pieniędzy do katalogu chemioterapii.

Ponieważ jednak pacjenci włączeni do programu leczenia pbs byli m.in. cztery razy do roku sprawdzani pod kątem remisji cytologicznej, czyli oznaczeń chromosomu Filadelfia, pojawiło się pytanie, jak będą finansowane badania cytogenetyczne w sytuacji, gdy lek będzie już refundowany w ramach katalogu chemioterapii.

Badania 4 razy w roku
Efekty terapii pacjentów zakwalifikowanych do programu leczenia przewlekłej białaczki szpikowej  są stale monitorowane. Na liście badań diagnostycznych wykonywanych u dorosłych w ramach programu znajdują się m.in. morfologia krwi z rozmazem (leukocyty, płytki krwi, blasty), kreatynina i badanie cytogenetyczne szpiku lub krwi obwodowej wykonywane raz w miesiącu przez pierwsze trzy miesiące leczenia, następnie co 90 dni.

Jest także badanie cytologiczne i cytogenetyczne szpiku: co pół roku przez pierwszy rok, następnie - po uzyskaniu całkowitej remisji cytogenetycznej - co rok, oraz badanie ilościowe PCR: po uzyskaniu całkowitej remisji cytogenetycznej co 90 dni. W razie niemożności wykonania badania ilościowego, wymagane jest badanie jakościowe PCR.

Zdaniem prof. Wiesława Jędrzejczaka, krajowego konsultanta ds. hematologii, kierownika Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, NFZ wydał zgodę, by do sfinansowania tych badań wykorzystywać świadczenia odrębnie kontraktowane w ramach kompleksowej diagnostyki genetycznej w chorobach nowotworowych. - Prowadzone są też prace nad innymi rozwiązaniami, ale na razie doraźnie uruchomiono taką możliwość finansowania.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH