Badanie: lekarze POZ są słabo zaangażowani w profilaktykę nowotworów Fot. Archiwum

Blisko trzy czwarte Polaków bywa u lekarza rodzinnego choć raz w roku, niestety lekarze POZ rzadko poruszają z pacjentami temat zapobiegania chorobom nowotworowym - wynika z badań sondażowych zrealizowanych przez Millward Brown na zlecenie Fundacji Onkologia 2025.

Celem badania było zweryfikowanie, jak często Polacy wykonują badania diagnostyczne rekomendowane w ramach wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, a także ocena zaangażowania lekarzy rodzinnych w profilaktykę tych schorzeń.

Z badania wynika, że 69 proc. kobiet w wieku 25-59 lat wykonało cytologię w ostatnich trzech latach, 87 proc. spośród nich wykonało natomiast to badanie chociaż raz w życiu. Z kolei mammografię wykonało w ciągu ostatnich trzech lat 49 proc. kobiet w wieku 40-59 lat, przy czym w grupie wiekowej 50-59 lat, aż 84 proc. kobiet zadeklarowało, że poddało się temu badaniu choć raz w życiu.

Kolonoskopii przynajmniej raz w życiu poddało się 25 proc. ankietowanych w wieku 55-65 lat. Badanie to rzadko realizowane jest w ramach profilaktyki (17 proc). Najczęściej pacjenci byli kierowani na kolonoskopię, gdy już dostrzegli objawy będące wskazaniem do jej wykonania (42 proc).

W większości przypadków ankietowani wykonywali badanie na zlecenie specjalisty (cytologia, kolonoskopia), w odpowiedzi na zaproszenie na badanie przesiewowe (mammografia) lub z własnej inicjatywy. Jednocześnie aż 75 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ostatnim roku choć raz było z wizytą u lekarza rodzinnego.

W trakcie wizyty u lekarza rodzinnego w 8 proc. przypadków pojawił się w rozmowie temat zapobiegania chorobom nowotworowym. Najczęściej rozmowę inicjował lekarz, co czwarta rozmowa odbyła się z inicjatywy pacjenta. Lekarz rodzinny zaproponował 10 proc. kobiet wykonanie badania piersi i 5 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia badanie per rectum.

Prof. Sergiusz Nawrocki, kierownik Katedry Onkologii i Kliniki Radioterapii SUM wskazuje, że badanie pokazało, w jak niewielkim stopniu lekarze POZ zaangażowani są w działania prewencyjne w obszarze nowotworów.

- Regularne badanie piersi u kobiet powyżej 35. roku życia i per rectum u kobiet i mężczyzn powyżej 45. roku życia powinno być powszechne w gabinetach lekarzy POZ. Ich celem jest wczesne wykrycie podejrzanych zmian mogących być rakiem piersi, odbytnicy czy gruczołu krokowego - zaznaczył ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH