Badanie ankietowe: co wiemy o dawstwie szpiku Zdecydowana większość Polaków (81 proc.) opowiada się za ideą dawstwa szpiku. Fot. archiwum

Choć dużo Polaków słyszało o nowotworach krwi, dawstwie szpiku i komórek macierzystych, to ich wiedza jest niewielka i nieugruntowana, np. 19 proc. sądzi, że jedną z metod pobierania szpiku jest transfuzja - wynika z badania TNS Polska.

Raport TNS Polska został przygotowany dla Fundacji DKMS Polska, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku i komórek macierzystych. Celem badania było sprawdzenie, jakie są postawy Polaków wobec chorób nowotworowych, a także jaka jest świadomość tego, czym są nowotwory krwi. Fundacja zamierzała też zidentyfikować bariery, które stanowią przeszkodę w rejestrowaniu się nowych potencjalnych dawców.

73 proc. badanych uważa, że choroba nowotworowa jest uleczalna, jeśli jest szybko wykryta. Mimo że kojarzy się przede wszystkim ze strachem, rozpaczą i bezradnością, to według zdecydowanej większości osób (72 proc.)- w przypadku podejrzenia raka - należy działać i niezwłocznie udać się do lekarza.

81 proc. Polaków słyszało o nowotworach krwi, ale większość kojarzy je głównie z białaczką (60 proc.). Tylko nieco ponad jedna czwarta (29 proc.) wie, że jest to nazwa określająca wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym także białaczkę. Co dziewiąty zapytany (11 proc.) w ogóle nie umie odpowiedzieć na pytanie, czym są nowotwory krwi.

Nieco ponad połowa Polaków (56 proc.) wie, że nowotwory krwi można leczyć dzięki przeszczepieniom szpiku i komórek macierzystych. Niewiele mniej osób - 45 proc. wspomina również o chemioterapii. Dość popularne jest przekonanie, że w leczeniu tego typu nowotworów stosuje się transfuzję krwi - uważa tak nieco ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.). 14 proc. otwarcie mówi, że nie wie, jakie są metody leczenia nowotworów krwi.

Dziewięciu na dziesięciu Polaków (89 proc.) słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. Co trzeci Polak (32 proc.) deklaruje także, że wie, na czym ono polega.

Mimo tego w opinii publicznej obecne są różne stereotypy związane z dawstwem szpiku. Jednym z nich jest kojarzenie pobrania szpiku z punkcją z kręgosłupa - co trzeci Polak (32 proc.) sądzi, że jest to jedna z metod pobierania szpiku.

Prawidłowe metody, czyli pobieranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej i pobieranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, są wskazywane nieco rzadziej - przez niewiele ponad jedną czwartą badanych (odpowiednio 30 proc. i 25 proc.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH