Badania kolonoskopowe: zgłaszalność na badania wciąż za niska - alarmują eksperci Ministerstwa Zdrowia chce zwiększyć liczbę przesiewowych badań kolonoskopowych. Fot. Shutterstock

Wciąż zbyt niska jest w naszym kraju zgłaszalność pacjentów na badania kolonoskopowe, które mogą uchronić przed rakiem jelita grubego - alarmuje prezes Fundacji EuropaColon Polska Błażej Rawicki.

Jego zdaniem jest to jeden z powodów uzyskiwania w naszym kraju stosunkowo małej skuteczności leczenia raka okrężnicy. Według najnowszych opublikowanych na początku 2018 r. danych Concorde-3, pod względem pięcioletnich przeżyć Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie - przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją.

W naszym kraju pięć lat po wykryciu raka okrężnicy żyje 52,9 proc. chorych, a w Chorwacji, która zajmuje w tej statystyce ostatnie miejsce - 51,1 proc. Na pierwszym miejscu jest Belgia, gdzie aż 67,9 proc. chorych z tym nowotworem uzyskuje pięcioletnie przeżycia. Na kolejnych miejscach są Francja i Szwecja (64,9 proc.) oraz Niemcy (64,8 proc.).

Błażej Rawicki uważa, że gdyby polscy pacjenci żyli w Belgii, co roku przeżyłoby o 1365 osób chorujących na raka okrężnicy więcej niż obecnie w naszym kraju. Z danych krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2014 r. zachorowało na raka jelita grubego (okrężnicy i odbytu) 17,4 tys. Polaków, a 11,4 tys. zmarło.

Prezes Fundacji EuropaColon Polska powołuje się na wyliczenia, jakie przedstawił Stefan Gijssels z firmy doradczej SEBOIO Public Affairs & Reputation Management w Brukseli. Belgijski specjalista twierdzi, że w Wielkiej Brytanii każdego roku można byłoby uratować o 3,3 tys. więcej pacjentów z rakiem okrężnicy niż obecnie, a w Holandii - o 731. Oczywiście, przy założeniu, że mieliby oni zagwarantowane wykrywanie i leczenie tego nowotworu takie jak w Belgii.

- Skąd tak duże różnice? To bardzo złożony proces i być może trudny do zdiagnozowania. Ale to, co wiemy i powinniśmy zmienić w Polsce, to przede wszystkim świadomość, że rakowi jelita można zapobiec. Jedno badanie kolonoskopowe może uratować życie - podkreśla Błażej Rawicki.

Kolonoskopia to wziernikowanie jelita grubego pozwalające wykryć i podczas tego samego badania usunąć tzw. polipy, z których może się rozwinąć guz złośliwy. Niestety, w naszym kraju wciąż zbyt mało osób zgłasza się na to badanie.

- W Polsce na badania kolonoskopowe w ramach badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego zgłasza się 17 proc. kwalifikujących się do nich pacjentów, podczas gdy w USA 40 proc., a w Belgii aż 60 proc. - zwraca uwagę Błażej Rawicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH