****

- Ten rok potwierdził, że kierunek badań w immunoonkologii czerniaków był słuszny i obecne przeżycia dwuletnie w przerzutowych przy zastosowaniu immunoterapii nieswoistej w zaawansowanych czerniakach sięgają 50% - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ekspert wskazuje, że obecnie ciężar leczenia przesuwa się w kierunku terapii  przeciwciałami anty-PD-1 (niwolumabem lub pembrolizumabem) w przypadku wykrycia nieoperacyjnych przerzutów czerniaka lub wdrożenia leczenia skojarzonego za pomocą przeciwciał anty-CTLA-4 i anty-PD-1 (przy uwzględnieniu większej toksyczności i kosztów tej kombinacji lekowej).

- Jestem przekonany, że najbliższe lata będą związane z dalszymi badaniami nad leczeniem skojarzonym (leczenia ukierunkowanego z immunoterapią),nowymi metodami immunoterapii oraz zastosowaniu tych metod leczenia w terapii uzupełniającej w celu zapobiegania nawrotowi czerniaków o wysokim ryzyku nawrotu choroby - ocenia prof. Rutkowski.

Po ASCO
Specjalista zwraca uwagę, że wydarzeniem tegorocznego 51 kongresu American Society of Clinical Oncology (ASCO) w Chicago było niewątpliwie przedstawienie wyników badania CheckMate -067  III fazy u 945 chorych na przerzutowe czerniaki bez wcześniejszego leczenia przeciwciałem anty-PD-1 niwolumab (NIVO) w skojarzeniu z przeciwciałem anty-CTLA-4 ipilimumabem (IPI) z monoterapią niwolumabem i monoterapią ipilimumabem.

Po okresie minimalnej obserwacji wynoszącej 9 miesięcy stwierdzono istotną poprawę przeżyć wolnych od progresji (PFS) oraz odsetka odpowiedzi ogółem (ORR) dla ramienia z kombinacją niwolumabu i ipilimumabu. Mediana PFS wyniosła dla NIVO+IPI vs NIVO vs IPI, odpowiednio, 11,5 vs 6,9 vs 2,9 miesiąca (p<0,0001), zaś ORR, odpowiednio, 57,6% vs 43,7% vs 19,0%.

Zdarzenia niepożądane w stopniu toksyczności 3/4 wystąpiły u 55,0%, 16,3% I 27.3% chorych w ramieniu z, odpowiednio, NIVO + IPI, NIVO i IPI, bez zgonów związanych z toksycznością w ramieniu NIVO+IPI. Wyniki potwierdzają, że skuteczność kliniczna NIVO + IPI, jak również NIVO w monoterapii jest większa niż monoterapii IPI, przy czym kombinacja anty-CTLA-4 i anty-PD-1 charakteryzuje się istotnie większą toksycznością.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH