Amerykańsko-polski test do wczesnego rozpoznawania raka jajnika Amerykańsko-polski test do wczesnego rozpoznawania raka jajnika. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Test diagnostyczny pozwalający rozpoznać raka jajnika na wczesnym etapie zaawansowania opracował amerykańsko-polski zespół naukowców. Efektywność diagnostyczna testu nie zależy od wieku pacjentek, typu histologicznego czy stopnia zaawansowania nowotworu.

Test opracowali badacze z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który przesłał PAP komunikat prasowy. Wyniki pracy zespołu opublikowano w prestiżowym czasopiśmie eLife.

Badanie opiera się na pomiarze ilości mikroRNA we krwi obwodowej i pozwala wykryć nowotwór niezależnie od jego typu histologicznego, stopnia zawansowania czy wieku pacjentki. Potencjalnie test może się przyczynić do szybszego wykrywania raka jajnika i zwiększyć szanse przeżycia pacjentek.

Celem badań polsko-amerykańskiego zespołu było opracowanie skutecznego testu diagnostycznego, który pozwoliłby rozpoznawać chorobę na wcześniejszym etapie, a co za tym idzie – zmniejszyć śmiertelność.

Test opiera się o pomiar we krwi liczby kopii cząsteczek kilku miRNA, czyli małych, niekodujących cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA), które z komórek przedostają się do krwi. Ocena całego profilu krążących we krwi mikroRNA (około tysiąca) jest bardzo kosztowna, natomiast testy oparte o jedno czy dwa miRNA często nie dają wiarygodnych wyników ze względu na dużą dynamikę zmian ich poziomu w surowicy i małą specyficzność miRNA względem konkretnych chorób.

Naukowcy wykorzystali najnowsze techniki ilościowego sekwencjonowania RNA, a następnie wykorzystali szereg technik statystycznych, aby stworzyć prosty test wykorzystujący jedynie siedem miRNA, oznaczanych ogólnodostępną technologią reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym. Choć nie wiadomo, jaką konkretnie rolę odgrywają te właśnie miRNA w raku jajnika, najwyraźniej mają z nim związek.

”Wykorzystanie prostej techniki laboratoryjnej do uzyskania wymaganych przez algorytm diagnostyczny danych zwiększa potencjał zastosowania opracowanego testu w praktyce klinicznej. Innowacyjność artykułu i opublikowanego przez nas narzędzia polega na wykorzystaniu technik sztucznej inteligencji, w tym sztucznych sieci neuronowych, do analizy złożonych zależności pomiędzy licznymi miRNA. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi analitycznych byliśmy w stanie stworzyć narzędzie znacznie przewyższające dostępne obecnie narzędzia w diagnostyce raka jajnika” - zaznaczył współautor badań dr hab. Wojciech Fendler, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH