97 proc. chorych na raka opowiada się za pakietem onkologicznym

Pakiet onkologiczny jest potrzebny i wprowadził wiele korzystnych zmian w leczeniu, tak uważa 97 proc. pacjentów ankietowanych przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych (PKPO). Wyniki ankiety przedstawiła w czwartek (15 grudnia) w Warszawie Aleksandra Rudnicka z PKPO.

Przedstawicielka PKPO podkreśliła, że z pakietu nie należy się wycofywać, można go jedynie modyfikować, by lepiej dopasować do potrzeb pacjentów.

- Mamy nadzieję, że również lekarze polubią kartę DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) - podkreśliła Aleksandra Rudnicka na konferencji prasowej.

Dodała, że w wielu placówkach są one wystawiane bez większych problemów, choć nadal są lekarze, którzy się tego jeszcze nie nauczyli.

Rudnicka przyznała, że onkologiczne konsylia lekarskie, które miały decydować o strategii leczenia, były często fikcją. Pokreśliła jednak, że każdy pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje koordynatora, który prowadzi go w gąszczu skomplikowanych procedur diagnostyki i leczenia. Wielu chorych czuje się zagubionych w szpitalach i ośrodka onkologicznych.

- Ogólnie jesteśmy zadowoleni ze stosowanych terapii, wprowadzono ostatnio do refundacji wiele nowych leków (w ramach tzw. programów lekowych - PAP), choć wciąż jest ich mniej niż w wielu innych krajach europejskich - powiedziała Aleksandra Rudnicka.

Poprawiło się szczególnie leczenie czerniaka, nowotworu przewodu pokarmowego GIST, raka piersi oraz raka płuca.

- W przypadku ziarnicy złośliwej (choroby Hodgkina) dysponujemy wszystkimi nowymi terapiami - podkreślił hematolog z Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński prof. Wojciech Jurczak.

Przedstawicielka Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych zwróciła uwagę, że brakuje nowej generacji leków dla nowotworów rzadkich, szczególnie takich jak mielofibroza czy rak podstawnokomórkowy (nowotwór skóry).

- W przypadku mielofibrozy chodzi o leczenie zaledwie 100 chorych, chyba stać nas, żeby objąć ich nowoczesną terapią, tym bardziej, że nie ma dla nich alternatywy - podkreśliła.

Rudnicka wspomniała, że niedostatek nowych terapii ma rozwiązać tzw. ratunkowy dostęp do technologii medycznych. Ministerstwo zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która ma wejść w życie w 2017 r. Przewiduje on, że do ratunkowych terapii będą mieli dostęp pacjenci potrzebujący leku, który nie jest finansowany ze środków publicznych w danym wskazaniu, ale jest niezbędny do ratowania ich życia i zdrowia, a wszystkie inne terapie zostały wyczerpane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH