85-lecie Instytutu Radowego: przesunął polską onkologię na nowoczesne tory Spadkobiercą tradycji Instytutu Radowego jest Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Fot. Archiwum

Instytut Radowy to wzorcowy ośrodek, który przesunął polską onkologię na nowoczesne tory - mówił w poniedziałek (29 maja) dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Jan Walewski podczas obchodów 85. rocznicy otwarcia Instytutu.

Instytut Radowy przy ul. Wawelskiej został założony 29 maja 1932 z inicjatywy i na prośbę Marii Skłodowskiej-Curie.

- Wtedy, w 1932 r. to był piąty taki instytut w Europie i pierwszy w Polsce. On przez połączenie nauki z leczeniem chorych stał się wzorcowym ośrodkiem, który przesunął onkologię na nowoczesne tory - podkreślał dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski.

Zaznaczył, że obchodzona w poniedziałek 85. rocznica otwarcia instytutu jest też okazją do podkreślenia konieczności dokonania zmian w finansowaniu i organizacji opieki onkologicznej w Polsce.

- Cały czas trwają prace nad tym, żeby onkologii w Polsce nadać odpowiednią rangę w finansowaniu i organizacji, bo ona jest ciągle poniżej potrzeb - powiedział Walewski.

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał konieczność dalszego rozwoju polskiej onkologii. - Wszyscy wiemy, że przed nami bardzo wiele wyzwań, bardzo wiele potrzeb. Będziemy wspólnie starali się te problemy i potrzeby rozwiązywać, bo wiemy, że mamy jeszcze wiele wspólnie do zrobienia - powiedział.

W uroczystości rocznicowej wzięli udział także m.in. ambasador Francji Pierre Lévy, przedstawiciele władz samorządowych oraz lekarze związani z Instytutem. Uczestnicy spotkania podkreślali rolę, jaką w rozwoju polskiej onkologii odegrała Maria Skłodowska-Curie. W hołdzie noblistce złożono kwiaty pod jej pomnikiem znajdującym się przed budynkiem instytutu.

Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie jest obecnie największą placówką onkologiczną w Polsce mającą oddziały w Warszawie, Gliwicach i Krakowie. Warszawskie Centrum Onkologii dysponuje 670 łóżkami i zatrudnia 437 lekarzy. Rocznie w trybie ambulatoryjnym przyjmowanych jest tam blisko 400 tysięcy pacjentów, a 50 tys. jest hospitalizowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH