28 pacjentów onkologicznych wypłynie w rejs z Gdyni do Karlskrony Chorzy będą częścią załogi, będą pełnić wachty nawigacyjne, kambuzowe, portowe i kotwiczne. Fot. PWX/archiwum (zdj. ilustracyjne)

Przełamanie stereotypów na temat choroby nowotworowej oraz zachęcenie do wykonywania badań profilaktycznych - to główne cele onkorejsu z Gdyni do Karlskrony w Szwecji. 28 osób, które pokonały chorobę lub są w trakcie jej leczenia ma popłynąć na żaglowcu "Zawisza Czarny".

Rozpoczęcie rejsu jest planowane na sobotni wieczór. Żaglowiec "Zawisza Czarny" do Karslskrony w Szwecji ma wypłynąć z Basenu Prezydenta w Gdyni.

Organizatorka rejsu po Bałtyku, prezes fundacji "Onkorejs - wybieram życie" Magda Lesiewicz powiedziała PAP, że realizowane od dwóch lat rejsy mają przede wszystkim przyczynić się do łamania stereotypów na temat choroby nowotworowej.

- Chorzy będą częścią załogi, będą pełnić wachty nawigacyjne, kambuzowe, portowe i kotwiczne, będą sterować jednostką, stawiać i zrzucać żagle, cumować, szorować pokład, sprzątać rejony i wykonywać wszystkie czynności, które należą do pełnoprawnych załogantów - wyjaśniła.

Lesiewicz uważa, że w ten sposób chorzy pokażą, że można żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka, że można pokonywać własne słabości, chorobę i czerpać radość z każdego dnia. Przyznała, że w tegorocznym rejsie ma wziąć udział szczególnie dużo osób będących w trakcie leczenia. Wśród 28 osób są tylko dwaj mężczyźni. Oceniła, że "kobiety są chyba twardsze, mniej się boją".

Podkreśliła, że przed rejsem każdy jego uczestnik musi się skonsultować ze swoim lekarzem onkologiem. Przyznała, że osoby, które płyną i są w trakcie leczenia, prowadzą aktywny tryb życia, żeglują, chodzą po górach, znają swoje możliwości.

Poinformowała, że wśród załogantów są dwie osoby, które nie chorują na raka: jedna ma niepełnosprawność ruchową, druga jest chora na hemofilię. Jak wyjaśniła, chodzi o to, żeby pokazać, że walka z każdą chorobą jest ważna.

Lesiewicz uważa, że "żeglowanie jest bardzo podobne do procesu leczenia chorób onkologicznych". - Gdy ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór i gdy pierwszy raz wchodzi na pokład jachtu, to nie wie, jak zachowa się jego organizm, nie wie, czy strach go nie sparaliżuje, nie wie, czy będzie miał chorobę morską - jedyne, co jest wiadomo, to to, że nie może się poddać - argumentuje. Podkreśliła, że zarówno podczas sztormu, jak i podczas najgorszej chemioterapii, nie można odpuścić, trzeba walczyć.

Powiedziała, że onkorejsy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  - Teraz na liście rezerwowej mamy już ok. 40 osób - dodała.

W Karlskronie uczestnicy rejsu mają m.in. odwiedzić oddział onkologiczny miejscowego szpitala. Powrót "Zawiszy Czarnego" ze Szwecji do Gdyni jest zaplanowany na koniec przyszłego tygodnia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH