2013 - rokiem walki z nowotworami głowy i szyi

I Ogólnopolski Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi, o założeniach którego rozmawiali w poniedziałek (8 kwietnia) w PAN specjaliści podczas debaty "2013 - rokiem walki z nowotworami głowy i szyi", ma na celu doprowadzenie do zmniejszenia liczby zachorowań, poprzez działania ukierunkowane na edukację, profilaktykę i badania przesiewowe.

Program ogłoszony został z inicjatywy prof. Wojciecha Golusińskiego, prezesa Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi, ordynatora Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii, przy współpracy z prof. Henrykiem Skarżyńskim, konsultantem krajowym w dziedzinie otorynolaryngologii.

Nowotwór głowy i szyi należy do sześciu najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych. Dotyczy on nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy.

Coraz więcej zachorowań

Liczba zachorowań na wspomniane nowotwory systematycznie rośnie. W 2005 r. było ich w Polsce około 5 tys., podczas gdy trzy lata później - już dwukrotnie więcej. Dane z 2010 r. wskazują, że nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowiły 9 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn i 5 proc. u kobiet. Specjaliści zwracają uwagę, że ryzyko zachorowania wzrasta u obu płci wraz z wiekiem do 64 roku życia włącznie. Aż 63 proc. nowotworów głowy i szyi u mężczyzn występuje w grupie wiekowej 45-64 lata. Wśród kobiet odsetek ten stanowi 48 proc.

Dr Ewa Majchrzak z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii podkreśliła, że nowotwory głowy i szyi stanowią w skali świata blisko 6 proc. nowotworów i są przyczyną 5 proc. zgonów nowotworowych. W 2008 r. zarejestrowano na świecie ponad 600 tys. zachorowań, 350 tys. chorych zmarło. Ponad 90 proc. nowotworów głowy i szyi wywodzi się z komórek nabłonka płaskiego, wyściełających górny odcinek drogi oddechowo-pokarmowej (wnętrze jamy ustnej, nos, gardło).

Nowotwory głowy i szyi najczęściej zlokalizowane są w jamie ustnej (42 proc.), gardle (35 proc.) i krtani (24 proc.). Jako nowotwory głowy i szyi nie są natomiast klasyfikowane raki mózgu oraz gałki ocznej. Najistotniejsze czynniki ryzyka to: palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz wirus HPV.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH