13 listopada Światowym Dniem Raka Trzustki Główną przyczyną złych rokowań w raku trzustki jest późne wykrywanie choroby. Fot. Fotolia

Należy zwiększyć skuteczność leczenia raka trzustki, która jest wyjątkowo niska w porównaniu do innych nowotworów - alarmuje organizacja Pancreatic Cancer Action Network z okazji przypadającego 13 listopada Światowego Dnia Raka Trzustki.

Według PCAN, rak trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. W USA zaledwie 7 proc. chorych przeżywa 5 lat, a co piąty żyje rok. Tylko nieliczni żyją dłużej.

Prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Janusz Meder wskazuje w rozmowie z PAP, że w naszym kraju jest podobnie. Po wykryciu tego nowotworu rok przeżywa 23 proc. pacjentów; pięcioletnie przeżycia zdarzają się u zaledwie 6 proc. chorych.

W Stanach Zjednoczonych rak trzustki codziennie wykrywany jest u 134 osób, spośród których 111 umiera. W Unii Europejskiej w 2012 r. wykryto 78 tys. 654 przypadki raka trzustki. Spośród tych chorych jeszcze tego samego roku zmarło aż 77 tys. 940.

Głównym powodem jest późne wykrywanie choroby. W chwili rozpoznania nowotwór zwykle jest już mocno zaawansowany. Zaledwie u 15-20 proc. chorych można przeprowadzić operację usunięcia guza. Ale nawet wśród tych osób jedynie co piąta przeżywa 5 lat, ponieważ zdarzają się ukryte przerzuty, których nie udało się wykryć.

Zachorowalność na raka trzustki wzrasta. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ostatnich 30. latach zwiększyła się ona prawie dwukrotnie. O ile w 1980 r. chorobę tę wykryto u 1870 osób, to w 2010 r. zachorowało na nią ponad 3250 pacjentów. Największy wzrost zachorowań nastąpił wśród kobiet: w 1980 r. nowotwór ten wykryto u 858 Polek, a w 2010 r. - u 1628.

Wysoka śmiertelność oraz coraz większa zachorowalność na raka trzustki powodują, że jest on coraz częstszą przyczyną zgonów. Obecnie jest pod tym względem na czwartym miejscu (w Polsce na szóstym). Pancreatic Cancer Action Network prognozuje jednak, że w 2020 r. rak trzustki będzie już drugą najczęstszą przyczyną zgonów, zaraz po raku piersi.

Dr Meder przypomina, że choć wzrasta skuteczność wykrywania i leczenia wielu nowotworów (rak piersi, nerki i prostaty, czerniak czy nawet rak płuca) to od kilku dziesięcioleci możliwości leczenia raka trzustki zmieniły się niewiele.

PCAN twierdzi, że właśnie dlatego rak trzustki powinien stać się priorytetem w badaniach na nowymi metodami leczenia nowotworów.

Jedyną zarejestrowaną w ostatnich latach nową terapią dla pacjentów z przerzutowym gruczolakiem trzustki jest nab-paklitaksel w postaci nanocząsteczkowego kompleksu z albuminą, stosowany w skojarzeniu z gemcytabiną. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała go w pierwszej linii leczenia we wrześniu 2013 r. W Unii Europejskiej ten schemat terapii dopuszczono do stosowania na początku 2014 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH