10 proc. osób z chłoniakiem Hodgkina nie ma dostępu do optymalnej terapii Prof. Wiesław Jędrzejczak FOT. PTWP

10 proc. pacjentów z chłoniakiem Hodgkina, jednym z częstszych nowotworów hematologicznych, nie ma dostępu do optymalnej terapii, z powodu braku jej refundacji - mówili eksperci we wtorek w stolicy na spotkaniu z mediami.

Chłoniak Hodgkina jest nowotworem hematologicznym, który wywodzi się z limfocytów B - komórek odporności produkujących przeciwciała.

Według prof. Wiesława Jędrzejczaka, kierownika Kliniki i Katedry Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w Polsce zapada na niego rocznie 800-1000 osób. Przeważnie diagnozuje się go u ludzi młodych w wieku 25-30 lat oraz starszych, po 70. roku życia.

Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że chłoniak Hodgkina należy do najczęstszych chorób nowotworowych u młodych dorosłych i stanowi 15 proc. wszystkich zachorowań na chłoniaki.

- W tej chorobie od dawna mamy możliwość wyleczenia chorego - podkreślił prof. Jędrzejczak. U 80 proc. pacjentów udaje się to uzyskać dzięki zastosowaniu schematu chemioterapii (w skrócie ABVD) złożonego z czterech leków. Połowie z pozostałych chorych pomaga autologiczny (tj. własnych komórek) przeszczep komórek krwiotwórczych.

Hematolog zaznaczył, że problem stanowi jedynie pozostałe 10 proc. pacjentów (ok. 80-100 chorych rocznie), u których nie działa standardowa chemioterapia i którzy z różnych przyczyn nie kwalifikują się do przeszczepu. Stosuje się u nich inne kombinacje leków, ale wyleczyć ich nie można, a choroba wciąż nawraca.

Dla nich właśnie przeznaczony jest nowy, drogi lek o międzynarodowej nazwie brentuksymab vedotin. Składa się on z przeciwciała oraz przyłączonego do niego leku cytostatycznego o nazwie aurystyna, który hamuje podziały komórek. Łącząc się z cząsteczkami białka CD30, obecnymi na powierzchni komórek chłoniaka Hodgkina, przeciwciało niczym koń trojański wprowadza toksyczny lek do ich wnętrza.

- Ten lek nie jest w stanie wyleczyć chłoniaka Hodgkina, ale znacznie przedłuża tzw. przeżycie bez progresji choroby (czyli czas, w którym nowotwór nie jest aktywny i nie daje objawów, tzw. remisja - PAP), co wiąże się ze znacznie lepszą jakością życia pacjentów - podkreślił prof. Jędrzejczak.

U niektórych chorych wydłuża on życie o kilka lat, podkreślił ekspert w rozmowie z PAP. Ponadto, można dzięki niemu uzyskać remisję całkowitą, a następnie wykonać przeszczepienie komórek krwiotwórczych z intencją wyleczenia chorego, tłumaczył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH