KARDIOLOGIA

Zdalna rehabilitacja kardiologiczna finansowana jest przez NFZ od dwóch miesięcy. Jak przekonuje dr Jacek Chrzczanowicz z Ośrodka Wczesnej Rehabilitacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi, jest równie skuteczna, jak ta prowadzona w szpitalu. Za to dla pacjentów wygodniejsza i tańsza.
Telerehabilitacja kardiologiczna to rozwiązanie dla osób, które mają kłopoty z układem krążenia i na przykład przeszły zawał. Pacjent ćwiczy w ośrodku poza szpitalem lub w domu, a urządzenie, przypominające wielkością telefon komórkowy, monitoruje stan jego serca, a dane z urządzenia trafiają do jego lekarza.
Ze zdalnej rehabilitacji można skorzystać w Ośrodku Dziennej Rehabilitacji w Łodzi. Chory może tam zostać skierowany z oddziału kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych szpitala albo przez specjalistę z poradni kardiologicznej. W ośrodku przygotowuje się do samodzielnej rehabilitacji.
Dr Jacek Chrzczanowicz wyjaśniał, wypowiadając się dla Gazety Wyborczej, że pacjent kierowany na zdalną rehabilitację kardiologiczną przebywa w szpitalu pięć dni, gdzie oprócz badań zostają ustalone dla niego zestawy ćwiczeń. Zostaje przeszkolony jak ma obsługiwać urządzenie. Oceniane jest także ryzyko ewentualnych powikłań, które mogą wystąpić podczas rehabilitacji.
Możliwości wykorzystania zdalnej opieki i monitorowania stanu pacjenta po wypisie będą omawiane w sesji "Telemedycyna w Polsce. Koniec początku czy początek końca?" podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl
Jak mówił Rynkowi Zdrowia prof. Ryszard Piotrowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, z badań przeprowadzanych w Instytucie wynika, że telerahabilitacja jest porównywalna, jeśli chodzi o efektywność, z metodami tradycyjnymi, czyli rehabilitacją prowadzoną stacjonarnie lub ambulatoryjnie.
Dodał też, że w ramach obecnie dostępnej telerehabilitacji mówimy o rehabilitacji hybrydowej, ponieważ ta łączy w sobie dwie niezbędne fazy. Pierwsza - ma miejsce w ośrodku stacjonarnym lub ambulatoryjnym, który umie realizować rehabilitację kardiologiczną. Ten ośrodek przygotowuje pacjenta do samodzielnej rehabilitacji w domu. Druga faza ma miejsce już w domu pacjenta.
Ekspert zaznaczył, że dzięki temu, iż telerehabilitacja jest równie skuteczna jak rehabilitacja specjaliści mają teraz w swoim panelu do dyspozycji trzy modele rehabilitacji: stacjonarny, ambulatoryjny oraz opartą na tych dwóch modelach i realizowaną w drugiej fazie, w domu, telerehabilitację.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 10:31 Prezes ZUS: dane z e-zwolnień można wykorzystać do profilaktyki zdrowotnej
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 5 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 6 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 7 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych