Zawał częściej zaburza życie seksualne kobiet niż mężczyzn Ekspertami konferencji prasowej Sercowe Warsztaty byli kardiolog prof. Artur Mamcarz i seksuolog-ginekolog dr Monika Łukasiewicz,

Mniej mówi się o zaburzeniach seksualnych u kobiet po zawale serca, tymczasem panie odczuwają je częściej aniżeli mężczyźni - oceniła w czwartek (8 grudnia) na konferencji prasowej w Warszawie seksuolog i ginekolog dr Monika Łukasiewicz.

Specjalistka z Warszawy przytoczyła przeprowadzone w USA badania, z których wynika, że po ataku serca życie seksualne kontynuuje 85 proc. mężczyzn i 73 proc. kobiet. Przynajmniej jedno zaburzenie seksualne po zawale odczuwa 41 proc. pań i 30 proc. panów.

Panowie najczęściej narzekają na zaburzenia erekcji. Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Mamcarz powiedział, że z oficjalnych danych wynika, że w całej populacji mężczyzn występują one u 8 proc. Polaków, czyli u 1,5 mln osób, choć jego zdaniem cierpi z ich powodu znacznie więcej naszych rodaków.

- Badania w USA sugerują, że na zaburzenia erekcji może cierpieć 22 proc. mężczyzn. Panowie nie przyznają się do kłopotów z erekcją nawet przed samym sobą, a 30 proc. badanych nie wie w ogóle co znaczy słowo erekcja - powiedział prof. Mamcarz.

Zaburzenia erekcji z pewnością jeszcze częściej występują u mężczyzn po zawale, ale nie ma na ten temat danych.

Dr Łukasiewicz zaznaczyła, że z badań amerykańskich wynika, że 40 proc. kobiet po zawale odczuwa spadek popędu seksualnego, a 22 proc. - zmniejszenie nawilżenia pochwy utrudniające odbywanie stosunków.

- U mężczyzn zaburzenia erekcji od 1998 r. skuteczne leczone są lekami, ale u kobiet na ogół one nie działają. Wynika to z tego, że u pań w odczuwaniu doznań seksualnych ważne są zarówno fizjologia, jak psychika - podkreśliła.

Wiele kobiet po zawale serca odczuwa depresję, która sprzyja zaburzeniom seksualnym.

- Panie częściej niż mężczyźni zażywają leki przeciwdepresyjne, które mogą obniżać popęd seksualny. Libido znowu może się zwiększyć pół roku po dostawieniu antydepresantów - wyjaśniała dr Łukasiewicz.

Prof. Mamcarz zapewniał, że osoby po zawale serca mogą na ogół bezpiecznie uprawiać seks.

- Zawał serca poza nielicznymi przypadkami nie jest przeciwskazaniem do uprawiania seksu. O wiele łatwiej jest zginąć od uderzenia pioruna, aniżeli doznać śmiertelnego zawału serca podczas kontaktów seksualnych - wyjaśniał.

Specjalista przyznał, że niektórzy zawałowcy mogą odczuwać lęk przed kontaktami seksualnymi, obawiając się kolejnego ataku serca. Aby się upewnić, że nie ma takiego ryzyka, można poddać się próbie wysiłkowej pozwalającej ocenić stan mięśnia sercowego. Polega ona na tym, że pacjent jest podłączony m.in. do EKG, kiedy porusza się na bieżni ruchomej lub pedałuje na rowerze stacjonarnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH