Zabrze: gwiazdy kardiologii i kardiochirurgii na jubileuszowej konferencji

W piątek (7 czerwca) rozpoczyna się w Zabrzu XX Międzynarodowa Konferencja Kardiologiczna. W jubileuszowej edycji tej imprezy - organizowanej przez Śląskie Centrum Chorób Serca - wezmą udział m.in. wybitni specjaliści z Chin, USA Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

- Pomysł organizowania dorocznych konferencji, integrujących środowisko kardiologów, narodził się w Zabrzu, podczas odwiedzin twórcy  niskocząsteczkowej heparyny, prof. Vijay Kakkar’a, który zauważył, że w trudnych warunkach lokalowych ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (obecnie - Śląskiego Centrum Chorób Serca), dzieje się wiele dobrego, nie tylko w obszarze klinicznym, ale i badań naukowych. Dużo więcej - stwierdził - niż się spodziewał prof. Kakkar - wspominają organizatorzy.

Jubileuszowa konferencja skupia się na czterech głównych obszarach: niewydolności serca; nowym modelu leczenia wstrząsu kardiogennego; nowoczesnej małoinwazyjnej kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej i endowaskularnej; bioinżynierii serca i naczyń z wykorzystaniem nanotechnologii.

W międzynarodowych sesjach dotyczących bardziej skutecznych metod leczenia w stanach bezpośredniego zagrożenia życia z powodu ciężkiej niewydolności wezmą udział wybitni eksperci w tej dziedzinie - prof. Benjamin Medalion (Izrael),  prof. Stephan Schueler z Newcastle (Wielka Brytania), prof. Williama T. Abraham (USA) oraz prof. Adam Styś (USA).

Równie interesująco zapowiada się sesję plenarna pt. „Bioinżynieria serca i naczyń z wykorzystaniem nanotechnologii. Wykładowcy tej sesji to m.in. prof. Carlos Labarrere (USA) i prof. Zbigniew Krowicki.

Prof. Labarrere będzie mówił o nowych biomarkerach i wykorzystaniu nanotechnologii w sterowaniu procesem powstrzymywania miażdżycy, zarówno w sercu chorym, jak i przeszczepionym. Natomiast prof. Krowicki - wybitny polski naukowiec, który po 30 latach w Nowym Orleanie (USA) powrócił do Zabrza, opowie o nowych biomarkerach w diagnostyce i leczeniu niewydolności serca.

- Kolejną wielką postacią tej sesji jest prof. Tadeusz Maliński (USA). Jego wykład „Nanotechnologia serca” jest otwarciem w przyszłość nauki, dokonywanym na świecie z widocznym udziałem Polaków. Warto dodać, że według opinii wybitnych międzynarodowych naukowców, prof. Maliński jest uważany za jednego z kandydatów do Nagrody Nobla w zakresie medycyny za dotychczasowe osiągnięcia - informuje prof. Marian Zembala, dyrektor  Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Konferencja trwać będzie do soboty (8 czerwca).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH