Zabrze: fundatorzy i rada Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii wspólnie o dokonaniach

W czasie wspólnego posiedzenia w poniedziałek (16 kwietnia) Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu zatwierdzono sprawozdanie finansowe z działalności Fundacji w roku 2011.

Przedstawiono także najważniejsze zadania merytoryczne realizowane przez FRK w roku ubiegłym oraz wybrano skład Rady Fundacji V kadencji, której przewodniczyć będzie w dalszym ciągu prof. Andrzej Karbownik - rektor Politechniki Śląskiej.

Wśród zadań realizowanych w minionym roku przez Fundację były badania hydrodynamiczne przedklinicznego prototypu protezy pediatrycznej RELIGA HEART® PED przeznaczonej dla dzieci w wieku szkolnym. W oparciu o konstrukcję protezy RELIGA HEART® PED opracowywany jest model numeryczny protezy dla dzieci jeszcze młodszych - w wieku od 6 do 9 lat.

Fundacja pracowała także nad opracowaniem finalnej konstrukcji prototypu nowej, pozaustrojowej pulsacyjnej pompy wspomagania serca Religa HEART®EXT, która jest nową generacją protezy POLVAD-MEV stosowanej obecnie w klinikach. Użyto w niej nowy materiał konstrukcyjny: najnowszy biozgodny poliuretan na bazie poliwęglanu. Przeprowadzono badania in vivo oraz wytworzono partię prototypową protezy.

Przeprowadzono także analizy biologiczne i statystyczne stosowanych klinicznie pozaustrojowych protez serca dla dorosłych po deplantacji: łącznie poddano ocenie 46 urządzeń, w 17 pomp zastosowanych w Instytucie Kardiologii w Aninie, 18 w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, 9 pomp w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz 2 pompy ze Szpitala Uniwersyteckiego im. Dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Rozpoczęto także prace nad opracowaniem nowoczesnego sterownika protez serca RELIGA HEART DUO, który będzie zintegrowanym urządzeniem sterującym protezami RELIGA HEART®EXT, wykorzystującym technologie stosowanych obecnie sterowników: stacjonarnego i przenośnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH