Wyceny w kardiologii, czyli co z tą niestabilną dusznicą bolesną? XIII Forum Rynku Zdrwia - sesja dotycząca polskiej kardiologii; FOT. PTWP

Zmiany wycen niektórych procedur w kardiologii interwencyjnej były jednym z tematów sesji poświęconej sukcesom i wyzwaniom w tej dziedzinie medycyny w naszym kraju, podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2017 r.).

Przypomnijmy, że we wrześniowym liście wystosowanym do premier Beaty Szydło, kardiolodzy zaprotestowali przeciwko redukcji wyceny świadczeń kardiologicznych "w zakresie niestabilnej dusznicy bolesnej, a więc stanu przedzawałowego".

Z kolei Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie wyjaśniało, że niektóre taryfy dla kardiologii interwencyjnej obniżono, ponieważ do tej pory były znacznie przeszacowane, a zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone przez NFZ na inne, również niezbędne, a niedoszacowane procedury w kardiologii - czyli wrócą do pacjentów.

Przypadki pilne czy planowe?
Prof. Robert Gil, kierownik Klinika Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przypominał podczas XIII Forum Rynku Zdrowia, że pierwsza obniżka, średnio o 15% miała miejsce 1 lipca 2016 r., druga - również 15-procentowa - w styczniu 2017 r.

- Trzecia obniżka dotyczy chorych z niestabilną dusznicą bolesną, nazywaną też stanem przedzawałowym. Średnio w Polsce pacjenci z tym rozpoznaniem stanowili ok. 40% pacjentów trafiających do ośrodków pełniących 24-godzinne dyżury kardiologiczne, do września br. jeszcze w ramach świadczeń nielimitowanych - przypominał prof. Gil.

Zmiana polega, między innymi, na tym, że teraz takie przypadki są kwalifikowane nie jako pilne, ale do leczenia planowego, a tym samym wycenia się je znacznie niżej.

- Suma, którą otrzymują szpitale za przyjmowanie takich pacjentów jest obecnie co najmniej o połowę mniejsza niż przed zmianą sposobu wyceny. Jest to teraz zakres zabiegów limitowanych, co oznacza, że uszczupla pulę przeznaczoną  dla pacjentów planowych, wskutek czego wydłuża się kolejka do terapii - tłumaczył podczas panelu prof. Robert Gil.

Czy obawy kardiologów, że wskutek zmian w wycenach wydłuży się czas oczekiwania na podjęcie terapii - m.in. u pacjentów ze stanem przedzwałowym oraz zakwalifikowanych do planowego leczenia - są uzasadnione?

NFZ: zmiana sposobu rozliczania
Jak podkreślał w trakcie sesji Maciej Miłkowski, zastępca prezesa ds. finansowych NFZ, wprawdzie 1 stycznia 2017 r. nastąpiła obniżka wycen niektórych świadczeń w zakresie kardiologii interwencyjnej, z drugiej jednak strony podniesione zostały stawki za inne, dotychczas niedoszacowane procedury w kardiologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH