Wrocław: kardiochirurdzy z USK wszczepili sztuczny pierścień do zastawki aortalnej Pacjentowi niekoniecznie trzeba wszczepiać sztuczną zastawkę aortalną (na zdj.), możliwe jest wszczepinie sztucznego pierścienia do własnej zastawki. Fot. archiwum

Wszczepienie sztucznego pierścienia do zastawki aortalnej to najnowsza metoda służąca jej naprawie. Jest dopuszczona klinicznie na świecie zaledwie od półtora roku. Prof. Marek Jasiński w USK we Wrocławiu wykonuje już ten zabieg ze swoim zespołem.

Szef Kliniki Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Marek Jasiński zorganizował pierwsze szkolenie z tego zabiegu dla innych specjalistów w trakcie dorocznych aortalnych warsztatów kardiochirurgicznych.

- To był prawie debiut tej metody w Polsce. W ramach międzynarodowych warsztatów "Annual Aortic Workshop" przeprowadziłem transmitowaną na żywo operację u 55-letniego pacjenta. Dla mnie ważne jest, że ten debiut odbył się w placówce Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, to były pierwsze takie warsztaty w Polsce - mówi prof. Jasiński.

Najnowocześniejsza technologia w plastyce zastawki aortalnej
Podkreślił, że sztuczny pierścień dla plastyk zastawki aortalnej to najnowocześniejsza technologia w leczeniu, którą opracowali specjaliści z USA, ale on sam również przyczynił się do prac związanych z tych zagadnieniem.

- Powiedzieć, że jestem współtwórcą to zdecydowanie za dużo, ale mam swój intelektualny wkład w to zagadnienie i brałem udział w założeniach do tych opracowań. Przed czterema laty prof. James Scott Rankin z West Wirginia University po mojej prezentacji na europejskim zjeździe kardiotorakochirurgów zaprosił mnie do tej pracy - mówił PAP wrocławski kardiochirurg.

Prof. Jasiński prezentował pierścień aortalny i metody jego zastosowania w trakcie wykładów i zajęć praktycznych jako elementu corocznych kursów szkoleniowych "Windsor Academy" w ramach Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgicznego - programu edukacyjnego dla specjalizujących się w kardiochirurgii w państwach EC.

Profesor przed rokiem właśnie w Polsce wykonał pierwszą kliniczną implantację sztucznego pierścienia, a nagrany z tej operacji film, pokazujący praktyczne zastosowanie sztucznego pierścienia do plastyki zastawki aortalnej wraz z jednoczasową operacją patologicznie zmienionej aorty, zaprezentował na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Kardioterakochirurgicznego (ang. AATS).

Czytaj też: Katowice: pionierskie zabiegi naprawy zastawki aortalnej

- To był akurat zjazd, który odbywał się na stulecie tej najbardziej prestiżowej organizacji kardiochirurgicznej. Film z tej mojej operacji w Polsce został tam przyjęty jako najważniejsza prezentacja w kategorii "Nowe technologie" - powiedział prof. Marek Jasiński.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH