Wrocław:  XVII międzynarodowy kongres PTK - zakończony

We Wrocławiu zakończył się w sobotę (28 września) trzydniowy XVII międzynarodowy kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w którym uczestniczyło ponad cztery tysiące lekarzy. Ponad sto paneli, sympozjów i konferencji poświęconych było m. in. nowym metodom leczenia.

Jak powiedział w rozmowie z PAP kierownik Kliniki Kardiologii 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski, program kongresu był skierowany nie tylko do specjalistów w dziedzinie kardiologii, ale również miał na celu zachęcenie do udziału w sympozjach lekarzy rodzinnych i internistów.

Jak podkreślił Ponikowski, podczas kongresu można się było przekonać, że "polska kardiologia nie odstaje od poziomu europejskiego". - Cieszy nas duży i aktywny udział w kongresie przedstawicieli przemysłu, czyli firm farmaceutycznych i sprzętowych, które zaprezentowały najnowocześniejsze rozwiązania w tej dziedzinie - powiedział Ponikowski.

Zdaniem kardiologa, współorganizatora kongresu, który odbywał się pod hasłem "Niewydolność serca - od prewencji do interwencji", osobną kwestią jest organizacja i finansowanie specjalistycznego leczenia kardiologicznego.

W trakcie kongresu zarząd Polskie Towarzystwo Kardiologiczne skierowało w tej sprawie list do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

- Rozmawialiśmy również o poprawie finansowania opieki kardiologicznej, o takim wykorzystaniu tych środków, by pacjent miał lepszy dostęp do odpowiednich usług. To już jednak leży w gestii NFZ i jest osobnym zagadnieniem - podsumował Ponikowski.

Podczas kongresu odbyło się walne zgromadzenie PTK, które na nowego prezesa wybrało prof. Zbigniewa Kalarusa z Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne powstało w 1954 r. W skład PTK wchodzi 17 oddziałów regionalnych, 10 komisji oraz 16 sekcji. PTK liczy ok. 5500 członków. Celem statutowym organizacji jest inicjowanie badań naukowych w dziedzinie kardiologii, profilaktyka i zwalczanie chorób serca i naczyń, propagowanie postępów kardiologii i kardiochirurgii w społeczeństwie, współudział w kształceniu lekarzy i innych pracowników systemu opieki zdrowotnej w zakresie kardiologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH