Wdrażanie produkcji protez serca w najbliższych planach fundacji im. prof. Religi Wśród najważniejszych celów Fundacji są m.in. plany wdrożenia innowacyjnych protez serca dla dorosłych i dzieci. Fot. FRK

Kontynuację i rozwój prac nad wdrażaniem produkcji protez serca i robotów chirurgicznych zakłada przedstawiona we wtorek w Zabrzu pięcioletnia strategia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi (FRK), która w tym roku obchodzi swe 25-lecie.

Założona w 1991 r. przez kardiochirurga prof. Religę (1938-2009) niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza wspiera rozwój kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.

We wtorek (14 czerwca) w siedzibie FRK w Zabrzu odbyły się uroczystości jubileuszowe, podczas których dyrektor Fundacji dr Jan Sarna przypomniał historię i dotychczasowe jej dokonania oraz przestawił plany na lata 2016-2020.

- Kontynuacja i rozwój - tak można by było najkrócej powiedzieć, odnosząc się do strategii naszego działania na najbliższe pięć lat - powiedział dyrektor Fundacji.

Wśród najważniejszych celów tej strategii dr Sarna wymienił m.in. plany wdrożenia innowacyjnych protez serca dla dorosłych i dzieci.

- Jesteśmy w przededniu wprowadzenia na rynek globalnej polskiej marki, to są protezy serca ReligaHeart - podkreślił.

I dodał, że m.in. opracowane przez fundację sterowniki pozaustrojowych protez serca zostaną wdrożone prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a pozaustrojowe protezy serca dla dzieci - w przyszłym roku bądź na przełomie 2017/2018 r. Trwają też m.in. badania nad wszczepialnymi protezami serca dla dorosłych.

Ważne - zdaniem dyrektora - są także dalsze prace nad rozwojem robota chirurgicznego Robin Heart oraz plany wdrożenia w tym roku przenośnego robota toru wizyjnego, który służy do sterowania torem wizyjnym, co pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne i może zastąpić jednego asystenta przy stole operacyjnym.

W ocenie syna założyciela fundacji, również kardiochirurga, dra Grzegorza Religi to właśnie wdrażanie innowacji powinno być najważniejszym zadaniem FRK.

- Myślę, że fundacja musi dalej iść tą drogą, tzn. nie tylko wymyślać nowe rzeczy, ale też i wdrażać. To jest bardzo ważne. Nie chcę powiedzieć, że łatwo wymyślić nowe rzeczy i opracować je naukowo, ale to jest tylko pierwszy krok, kolejnym jest wdrażanie tego do kliniki. Fundacja na tym polu zawsze miała sukcesy i mam nadzieję, że dalej tak będzie - powiedział PAP Grzegorz Religa.

Przewodniczący Rady Naukowej FRK, wychowanek prof. Religi i b. minister zdrowia prof. Marian Zembala dodał, że kierunek, w którym rozwija się fundacja jest w jego ocenie dobry.

- On jest w jakiś sposób naturalnym kierunkiem, bo doświadczenie wyznaczyło te obszary (…), czyli rozwój mechanicznego wspomagania krążenia, całego zagadnienia robotyki z ułatwieniami nie tylko w kardiochirurgii, ale też w innych dziedzinach medycyny i edukacji - powiedział prof. Zembala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH