Warszawa: zabieg ablacji z zastosowaniem systemu telemedycznego Pierwszy w Polsce zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków. Fot. PRIMUM PR

W Pracowni Elektrofizjologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono nowatorski zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków, w trakcie którego zaprezentowano personelowi medycznemu możliwości analitycznego systemu telemedycznego CarnaLife firmy MedApp - informuje WUM w komunikacie prasowym.

Zabiegowi ablacji podłoża migotania przedsionków został poddany 54-letni pacjent, cierpiący na napadowe migotanie przedsionków oporne na farmakoterapię antyarytmiczną. Podczas zabiegu operatorzy mieli możliwość obejrzenia hologramu serca pacjenta stworzonego przy pomocy analitycznego systemu telemedycznego CarnaLife.

Pionierski zabieg został przeprowadzony 29 maja przez zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM w składzie: Piotr Lodziński, Michał Peller oraz Paweł Balsam.

Kilka dni przed zabiegiem zostało wykonane badanie tomografii komputerowej serca pacjenta. W trakcie zabiegu operator miał możliwość obejrzenia w goglach rozszerzonej rzeczywistości hologramu serca pacjenta.

- W przyszłości takie rozwiązanie będzie pozwalało na szybkie tworzenie mapy lewego przedsionka serca w systemie elektroanatomicznym oraz pozwoli na skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie jonizujące - mówi dr Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM. - Stworzenie precyzyjnej mapy lewego przedsionka jest jednym z kluczowych elementów zabiegu ablacji wpływających na jego czas trwania, skuteczność i bezpieczeństwo - dodaje.

Warto zaznaczyć, że w lutym 2017 r. zespół kierowany przez dr. Piotra Lodzińskiego wykonał pierwszy zabieg ablacji z wykorzystaniem druku 3D serca pacjentki po operacjach korekcji wady wrodzonej serca.

Gratulacje w związku z wdrażaniem nowatorskich rozwiązań w elektrofizjologii i elektroterapii serca lekarzom z I Katedry i Kliniki Kardiologii złożył prof. Maciej Sterliński, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Podkreślił, że badania obrazowe są niezwykle ważnym i innowacyjnym elementem współczesnej kardiologii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH