Warszawa: fragment nadwiślańskich bulwarów otrzymał imię Zbigniewa Religi Prof. Zbigiew Religa już za życia był legendą polskiej kardiochirurgii.

Fragment nadwiślanych bulwarów od Mostu Gdańskiego do plaży Żoliborz od 3 lipca nosi imię prof. Zbigniewa Religi. W uroczystości na Wisłą wzięli udział m.in. najbliżsi profesora oraz przedstawiciele świata medycznego.

- Wszyscy pamiętamy go, jako osobę charyzmatyczną, jego wyjątkową postawę, walkę o każdego pacjenta. Teraz, w tym miejscu, składamy mu hołd; zapisując w pamięci wspaniałą, nietuzinkową postać genialnego kardiochirurga, społecznika, pioniera, który przecierał szlak polskim transplantologom w czasach niezwykle trudnych - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, podczas poniedziałkowej uroczystości.

Fragment bulwaru wiślanego, któremu z inicjatywy Miasta Warszawy nadano imię Zbigniewa Religii, obejmuje obszar od Mostu Gdańskiego do plaży Żoliborz.

Najbliższa rodzina Religi podkreślała, że nadwiślańskie bulwary - jeszcze przed ich przebudową - należały do ulubionych miejsc profesora w Warszawie, a nadanie im jego imienia przyczyni się do podtrzymywania pamięci o profesorze.

Wdowa po profesorze, Anna Religa podkreślała, że wybór miejsca, któremu ma patronować jej mąż, jest słuszny. - Gdy mieszkaliśmy na Powiślu i na Placu Wilsona chodziliśmy na spacery właśnie nad Wisłę. Myślę więc, że mąż chyba byłby bardziej zadowolony z nadania jego imienia bulwarom, aniżeli z takiego hałaśliwego, brudnego ronda w środku miasta - mówiła Anna Religa. 

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Marian Zembala, który asystował Relidze podczas pierwszej w Polsce operacji przeszczepu serca, podkreślił, że wyzwanie, jakie postawił profesor przed swoimi następcami jest ogromne. - Wydaje mi się, że gdyby dzisiaj tutaj był, to powiedziałby: nie mówcie o przeszłości. Ja zrobiłem bardzo dużo, ale pokażcie, co wyście zrobili, od kiedy odszedłem. Chciałem powiedzieć w imieniu nas wszystkich, wielu lekarzy: drogi profesorze, zrobiliśmy sporo - powiedział Zembala.

Witold Rużyłło z Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wspominał początki pracy z Religą, oraz moment rozpoczęcia programu, którego celem było wprowadzenie pozaustrojowej, pulsacyjnej protezy serca. - Religa doskonale rozumiał, że postęp w kardiologii i kardiochirurgii dzieje się na naszych oczach - podkreślał.

Prof. Zbigniew Religa (1938-2009) był światowej sławy kardiochirurgiem, który 5 listopada 1985 r. w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu wykonał pierwszy przeszczep serca w Polsce. Choć przeszczep był udany, 62-letni pacjent zmarł dwa miesiące później na sepsę.

W 1991 r. z inicjatywy Religi powstała Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii (FRK). Jest to niepubliczna i niekomercyjna placówka naukowo-badawcza, która wspiera rozwój kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH