WUM: wszczepili stymulator poprawiający kurczliwość mięśnia sercowego Prof. Grzegorz Opolski; FOT. PTWP

W I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, wykonano zabieg implantacji stymulatora poprawiającego kurczliwość mięśnia sercowego (cardiac contractility modulation - CCM). Jest to nowoczesna metoda wykorzystywana w leczeniu przewlekłej niewydolności serca.

Zabieg wykonano u 50-letniego pacjenta z ciężką pozawałową niewydolnością serca, z implantowanym wcześniej kardiowerterem-defibrylatorem. Pacjent czeka na kwalifikację do przeszczepu serca; pomimo stosowanej optymalnej farmakoterapii i standardowej elektroterapii występują zaostrzenia objawów.

Zabieg polega na wprowadzeniu do prawej komory dodatkowych dwóch elektrod, które umiejscawia się w przegrodzie międzykomorowej, tj. w ścianie dzielącej prawą i lewą komorę serca. Praca układu polega na wyczuwaniu własnych pobudzeń serca pacjenta i stymulacji serca wyższą energią elektryczną w fazie refrakcji (rozkurczu). Bateria urządzenia umieszczona jest pod skórą pacjenta, w okolicy podobojczykowej prawej, jest okresowo (średnio raz na tydzień) ładowana indukcyjnie przez samego pacjenta. Urządzenie programowane jest za pomocą tabletu.

Jest to pierwsza na Mazowszu taka implantacja. Urządzenie CCM Optimizer Smart pierwszy raz w Polsce implantowano w lutym br. Zespół kliniki kardiologii WUM jest obecnie czwartym w Polsce (po Łodzi, Wrocławiu i Zabrzu) ośrodkiem, który rozpoczął wykonywanie takich zabiegów.

Według danych Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 r. na niewydolność serca cierpi w Polsce nawet do 700 000 osób, a wydatki związane z postępowaniem w tym schorzeniu pochłaniają ok. 1,73 mld złotych rocznie.

Więcej: wum.edu.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH