WUM: wszczepienie u dziecka podskórnego kardiowertera-defibrylatora WUM: wszczepienie u dziecka podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Fot. Szpital Specjalistyczny Brzeziny (zdjęcie ilustracyjne)

W Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej wykonano zabieg implantacji podskórnego kardiowertera-defibrylatora EMBLEM MRI S-ICD SYSTEM. Była to pierwsza implantacja tego typu kardiowertera-defibrylatora w Klinice i jedna z pierwszych u pacjenta poniżej 18. roku życia w Polsce.

Zabieg został wykonany jako prewencja pierwotna u pacjenta z kardiomiopatią przerostową z zawężeniem drogi odpływu z lewej komory serca i wysokim ryzykiem nagłej śmierci sercowej - poinformował w piątek (16 marca) WUM.

W zabiegu uczestniczyli lekarze: Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, Michał Buczyński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Dziecięcej, Marcin Grabowski - kardiolog, specjalista elektroterapii z I Katedry i Kliniki Kardiologii  oraz Artur Baranowski z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Zabieg nadzorował prof. Joachim Winter, kardiochirurg z Uniwersytetu Medycznego w Dusseldorfie.

Technika śródmięśniowej implantacji i wytworzenia kieszonki opracowana przez profesora Wintera jest uznawaną za nowatorską technikę dającą satysfakcjonujące efekty kosmetyczne zwłaszcza u młodych osób oraz zmniejszającą liczbę powikłań miejscowych związanych z urządzeniem.

Podskórny kardiowerter-defibrylator jest alternatywną metodą do tradycyjnego urządzenia, jednak w przypadku S-ICD nie ma potrzeby wprowadzania elektrod do układu żylnego i jam serca. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia powikłań infekcyjnych oraz niedrożności naczyń żylnych. 

Więcej: wum.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH