Udary mózgu: wspólne wyzwanie dla neurologów i kardiologów

Ok. 15-20% udarów niedokrwiennych mózgu związanych jest z migotaniem przedsionków, które nie zawsze stanowi przyczynę, ale zawsze jest markerem zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru. Najpoważniejszym powikłaniem migotania przedsionków jest właśnie udar mózgu - podkreślał prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, podczas niedawnej debaty zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia*.

- W Polsce każdego roku udary mózgu dotykają ok. 60-70 tys. osób. Ok. 80% tych przypadków to udary niedokrwienne. Badania epidemiologiczne prowadzone w naszej klinice na początku lat 90. wykazały, że wczesna śmiertelność pacjentów z udarem mózgu wynosiła ok. 40% - przypominała prof. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologii, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, podczas debaty pt. "Udar mózgu - profilaktyka, terapia i opieka".

Z czasem sytuacja uległa znacznej poprawie, a umieralność szpitalna po udarach, po uruchomieniu licznych oddziałów udarowych, spadła w naszym kraju do ok. 20%. Nadal jednak wśród osób, które przeżyły udar, ok. 70% pozostaje niepełnosprawnymi.

Problem jest więc bardzo poważny, nie tylko w aspekcie medycznym, ale także finansowym. Z danych przekazanych nam przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że koszty leczenia szpitalnego pacjentów z rozpoznanym udarem mózgu rosną z każdym rokiem. W 2010 r. NFZ przeznaczył ten cel na 591,5 mln zł, a rok później - prawie 631,5 mln zł. W 2012 koszty te sięgnęły już 673,5 mln zł., a w ciągu 11 miesięcy 2013 r. - prawie 655 mln zł.

Pamiętajmy o prewencji
Uczestnicy debaty mówili m.in. o tym, w jaki sposób można zmniejszyć liczbę udarów mózgu u chorych z migotaniem przedsionków. - Ryzyko udaru mózgu u osób z migotaniem przedsionków jest 5-krotnie wyższe niż u osób, u których ta arytmia nie występuje. Wiemy także o tym, że ok. 15-20% udarów niedokrwiennych mózgu związanych jest z migotaniem przedsionków, które nie zawsze stanowi przyczynę, ale zawsze jest markerem zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru. Najpoważniejszym powikłaniem migotania przedsionków jest właśnie udar mózgu - podkreślał prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

- Z jednej strony należy zwiększyć rozpoznawalność migotania przedsionków, dlatego edukujemy pacjentów, aby sami potrafili ocenić u siebie miarowość rytmu serca, a następnie zgłaszali się do lekarza. Z drugiej strony musimy stosować rozmaite możliwości terapeutyczne, które mogą zapobiec skutkom migotania przedsionków - stwierdziła prof. Janina Stępińska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej, Instytut Kardiologii w Warszawie, past prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH