Udar mózgu: znamy głównych sprawców

Na ryzyko wystąpienia udaru mózgu wpływa wiele czynników, w tym elementy naszego stylu życia oraz zaburzenia metaboliczne i choroby układu sercowo-naczyniowego. O tym, które z nich są najistotniejsze i w jaki sposób można obniżyć ryzyko udaru mózgu mówi prof. Piotr Pruszczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Czy każdy z nas jest narażony na wystąpienie udaru mózgu?
Prof. Piotr Pruszczyk: - Można powiedzieć, że w mniejszym lub większym stopniu udarem mózgu zagrożony jest każdy z nas. Zależy to jednak od tego, jakimi czynnikami ryzyka udaru jesteśmy obciążeni oraz jak wpływamy na czynniki ryzyka, które możemy modyfikować.

- Jakie są główne czynniki ryzyka udaru mózgu?
- Możemy je podzielić na tzw. niemodyfikowalne, czyli takie, na które nie mamy wpływu oraz modyfikowalne, na które mamy wpływ poprzez zmianę stylu życia czy odpowiednią terapię. Do tych pierwszych zaliczamy wiek - ryzyko udaru mózgu rośnie wraz z wiekiem. Co roku więcej kobiet niż mężczyzn doznaje udaru mózgu, co między innymi związane jest z większą długością życia kobiet. Istotne są obciążenia genetyczne, czego objawem może być rodzinna obecność przedwczesnej miażdżycy, w tym wystąpienie zawału serca czy udaru mózgu- przed 55. rokiem życia u ojca i przed 65. rokiem życia u matki.

Niewątpliwie osoby już po przebytym udarze mózgu lub z przemijającym niedokrwieniem mózgu są zagrożone kolejnym udarem. Innym rzadkim czynnikiem ryzyka udaru jest drożny otwór owalny, pozostałość życia płodowego

Do czynników ryzyka, na które mamy wpływ zaliczamy nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, otyłość, palenie papierosów, cukrzycę, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej . Istotnym czynnikiem ryzyka udaru niedokrwiennego, który możemy modyfikować jest też migotanie przedsionków. Tym samym jak widać, wiele czynników ryzyka udaru leży w zainteresowaniu lekarzy różnych specjalności, w tym także kardiologów.

- W jaki sposób czynniki modyfikowalne zwiększają ryzyko udaru mózgu?
- Warto przypomnieć, że niedokrwienny udar mózgu jest najczęściej spowodowany zamknięciem (tzw. zatorem) tętnicy prowadzącej krew do mózgu i w konsekwencji niedokrwieniem i martwicą czyli obumarciem części mózgu. Objawami udaru mogą być niedowład kończyn, zaburzenia mowy lub widzenia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH