Aktualne wytyczne ESC z 2008 roku dotyczące rozpoznawania, leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca oraz wytyczne ESC z 2007 roku dotyczące stymulacji i resynchronizacji serca. Opracowane przy szczególnym udziale HFA (Heart Failure Association) i EHRA (European Heart Rhythm Association)

W odróżnieniu od poprzednich wytycznych aktualizacja uwzględnia charakterystykę osób włączonych do badań i podaje wiele przykładów.

Mimo że w badaniu MADIT-CRT protokół dopuszczał włączanie pacjentów w obu klasach czynnościowych I i II według NYHA, to tylko 15% pacjentów zakwalifikowanych do tego badania zaliczono do klasy I według NYHA; wielu z nich miało wcześniej objawy. Podobnie, mimo że kryteria włączenia pozwalały na rando- mizację pacjentów z QRS ≥ 130 ms, to korzystne efekty do- tyczące wpływu na główny punkt końcowy były ograniczone do pacjentów z QRS ≥ 150 ms - prospektywnego, wcze- śniej określonego punktu odcięcia.

Wytyczne opatrzno tekstem, który tłumaczy i uzasadnia decyzje dotyczące odejścia od tradycyjnych zaleceń opartych ściśle na kryteriach włączenia do protokołów. Grupa Robocza ma nadzieję, że odbiorcy wytycznych zdają sobie sprawę, że ta modyfikacja pozwoli na bardziej realistyczne zastosowanie dowodów z badań w codziennej praktyce klinicznej.

Treść rekomendacji na stronie: http://www.ptkardio.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH