USA: zgoda na stosowanie pierwszego w pełni rozpuszczanego stentu Stentowanie naczyń zrewolucjonizowało kardiologię. Fot. PSK Bialystok

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła produkt Absorb firmy Abbott, jedyny w pełni rozpuszczalny stent do stosowania w chorobie tętnic wieńcowych. Tym samym USA są kolejnym krajem stosującym w pełni rozpuszczalne stenty u pacjentów z chorobą wieńcową.

Podczas gdy tradycyjne stenty są wykonane z metalu, stent Absorb wykorzystuje naturalnie rozpuszczalny materiał, podobny do tego, który stosuje się w rozpuszczalnych szwach.

Po spełnieniu swojej funkcji, polegającej na poszerzeniu światła zwężonej miażdżycowo tętnicy oraz przyspieszonym "gojeniu się" leczonego fragmentu naczynia, stent ten ulega całkowitemu rozpuszczeniu - w ciągu 2 do 3 lat od implantacji. Natomiast stenty metalowe są implantami trwałymi i ograniczają ruch naczynia poprzez "uwięzienie" tętnicy na resztę życia pacjenta.

Jak wyjaśnia prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, bioresorbowalny stent Absorb to znaczący krok naprzód w leczeniu choroby wieńcowej. Ta nowatorska technologia przekonuje zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów, głównie za sprawą innowacyjnej konstrukcji oraz znaczących efektów klinicznych.

I dodaje: - Rezygnacja z zastosowania metalu umożliwia leczonej tętnicy powrót do swojej naturalnej postaci oraz funkcji, redukuje ryzyko zatorów związanych ze stentami metalowymi. Całkowite wchłonięcie stentu Absorb w ścianie naczynia kilka lat po implantacji oznacza też lepszy dostęp do innych form leczenia - gdyby u pacjenta zaszła taka konieczność.

Firma Abbott zamierza oferować stent Absorb szpitalom w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od ośrodków kardiologii interwencyjnej, które brały udział w badaniach klinicznych tego innowacyjnego rozwiązania.

Stent firmy Abbott jest obecnie dostępny w ponad 100 krajach. Dotychczas zastosowano go w leczeniu ponad 150 tys. osób z chorobą wieńcową na całym świecie.

W Polsce stent Absorb jest stosowany od 2012 roku,nie jest refundowany. Dzięki staraniom lekarzy kardiologów Absorb został zaimplantowany ośmiu tysiącom polskich pacjentów. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH