USA: zgoda na stosowanie pierwszego w pełni rozpuszczanego stentu Stentowanie naczyń zrewolucjonizowało kardiologię. Fot. PSK Bialystok

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła produkt Absorb firmy Abbott, jedyny w pełni rozpuszczalny stent do stosowania w chorobie tętnic wieńcowych. Tym samym USA są kolejnym krajem stosującym w pełni rozpuszczalne stenty u pacjentów z chorobą wieńcową.

Podczas gdy tradycyjne stenty są wykonane z metalu, stent Absorb wykorzystuje naturalnie rozpuszczalny materiał, podobny do tego, który stosuje się w rozpuszczalnych szwach.

Po spełnieniu swojej funkcji, polegającej na poszerzeniu światła zwężonej miażdżycowo tętnicy oraz przyspieszonym "gojeniu się" leczonego fragmentu naczynia, stent ten ulega całkowitemu rozpuszczeniu - w ciągu 2 do 3 lat od implantacji. Natomiast stenty metalowe są implantami trwałymi i ograniczają ruch naczynia poprzez "uwięzienie" tętnicy na resztę życia pacjenta.

Jak wyjaśnia prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, bioresorbowalny stent Absorb to znaczący krok naprzód w leczeniu choroby wieńcowej. Ta nowatorska technologia przekonuje zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów, głównie za sprawą innowacyjnej konstrukcji oraz znaczących efektów klinicznych.

I dodaje: - Rezygnacja z zastosowania metalu umożliwia leczonej tętnicy powrót do swojej naturalnej postaci oraz funkcji, redukuje ryzyko zatorów związanych ze stentami metalowymi. Całkowite wchłonięcie stentu Absorb w ścianie naczynia kilka lat po implantacji oznacza też lepszy dostęp do innych form leczenia - gdyby u pacjenta zaszła taka konieczność.

Firma Abbott zamierza oferować stent Absorb szpitalom w Stanach Zjednoczonych, zaczynając od ośrodków kardiologii interwencyjnej, które brały udział w badaniach klinicznych tego innowacyjnego rozwiązania.

Stent firmy Abbott jest obecnie dostępny w ponad 100 krajach. Dotychczas zastosowano go w leczeniu ponad 150 tys. osób z chorobą wieńcową na całym świecie.

W Polsce stent Absorb jest stosowany od 2012 roku,nie jest refundowany. Dzięki staraniom lekarzy kardiologów Absorb został zaimplantowany ośmiu tysiącom polskich pacjentów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH