Tysiąc ablacji w ICZD 1001 ablacja w ICZD zostanie przeprowadzona w poniedziałek (12 grudnia). Fot. PTWP

Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" wykonano już 1000 ablacji RF u dzieci i młodzieży w wieku od 3 miesięcy do 19 lat. 1001 ablacja zostanie przeprowadzona w poniedziałek (12 grudnia).

W Klinice Kardiologii Instytutu „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” w 2004 roku uruchomiona została pierwsza w kraju pracownia inwazyjnej elektrofizjologii dla dzieci. Pierwszy zabieg ablacji był wykonany już w 2003 roku.

Od chwili rozpoczęcia działalności do grudnia 2016 roku wykonano 1000 ablacji RF u dzieci i młodzieży w wieku od 3 miesięcy do 19 lat, o masie ciała od 6 do 105 kg. Wśród leczonych było 646 pacjentów z zespołami preekscytacji, głównie z zespołem WPW, 249 z nawrotnym częstoskurczem węzłowym, 57 dzieci z ektopicznym częstoskurczem przedsionkowym, w 48 przypadkach wskazaniem do leczenia ablacją złożona arytmia komorowa - przekazała w informacji dla mediów Katarzyna Gardzińska, rzecznik prasowy ICZD.

Wczesna skuteczność dochodziła do 89 proc. leczonych, nie obserwowano groźnych powikłań.

Przezskórna ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest skuteczną inwazyjną metodą leczenia wielu typów częstoskurczu, dla wiele dzieci jest jedyną metodę terapii. Dobre wyszkolenie zespółu Kliniki Kardiologii IPCZD i współpraca wielu specjalistów pozwoliły uniknąć powikłań, chociaż zawsze należy się z nimi liczyć i być przygotowanym na ich wystąpienie.

Częstoskurcze, zwłaszcza napadowe, są u dzieci najczęściej występującymi objawowymi zaburzeniami rytmu serca. Długotrwały częstoskurcz może być przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia mięśnia sercowego, czyli tzw. kardiomiopatii tachyarytmicznej.

Niektórzy pacjenci z bardzo szybkim rytmem serca w czasie częstoskurczu (tachyarytmii) są zagrożeni zatrzymaniem krążenia a nawet nagłym zgonem. Dzieci z tachyarytmiami mają wiele ograniczeń w porównaniu ze zdrowymi rówieśnikami.

Przezskórna ablacja prądem RF lub krioablacja, jako najskuteczniejszą metodą leczenia wielu typów tachyarytmii (częstoskurczu przedsionkowego, przedsionkowo-komorowego, węzłowego i komorowego) również u dzieci i młodzieży. U pacjentów z rozwijającą się kardiomiopatią tachyarytmiczną lub zagrożonych nagłym zgonem, wczesne leczenie ablacją jest metodą ratującą życie.

Leczenie ablacją polega na planowym uszkodzeniu źródła arytmii za pomocą umieszczonej w sercu elektrody ablacyjnej z użyciem prądu o częstotliwości radiowej (wzrost temperatury w miejscu przywarcia do wsierdzia do 45-65oC) lub niskiej temperatury tzw. krioablacją ( poniżej minus 50 oC).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH