Trójwymiarowy model serca ułatwił naprawę uszkodzonej zastawki

W poniedziałek (1 września) w Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland w Bielsku-Białej został przeprowadzony nowatorski zabieg naprawy zastawki serca, podczas którego zespół specjalistów wykorzystał model serca pacjenta wykonany z użyciem technologii 3D.

Trójwymiarowy, rzeczywisty model organu to rewolucja znacznie ułatwiająca przygotowanie do operacji wad strukturalnych serca, co gwarantuje choremu jeszcze większe bezpieczeństwo.

Wady zastawkowe, a zwłaszcza wady wrodzone serca, mogą prowadzić do istotnych zmian w jego anatomii. Aby dobrze przygotować się do zabiegów lekarze muszą dokładnie zapoznać się ze zmienionym chorobowo sercem. Uwidocznienie wzajemnych relacji przestrzennych zmienionych struktur jest istotne dla zespołu lekarzy, zapewniając im ogromną precyzję ruchów i maksymalnie zwiększając szanse na powodzenie zabiegu.

- Techniki obrazowe w kardiologii funkcjonują już od jakiegoś czasu. Ale mimo ich rozwoju nadal są one niedoskonałe, bo przy ich pomocy do tej pory można uzyskać obrazy będące jedynie rekonstrukcjami wirtualnymi. W przypadku technologii 3D jest inaczej. Umożliwia ona stworzenie rzeczywistych, fizycznych modeli organów, znoszących niedoskonałości technik obrazowania - mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu American Heart of Poland oraz specjalista, pod kierunkiem którego przeprowadzony został zabieg w Bielsku-Białej.

- To tak jakbyśmy mogli przed zabiegiem nie tylko dokładnie obejrzeć serce pacjenta, wraz z wszystkimi wadami, ale również go dotknąć. Dla mnie jako lekarza komfort przygotowania się do zabiegu przy użyciu druku trójwymiarowego jest ogromny - dodaje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH